Politika

29. 01. 2024, 05:13

Brífink Petra Jedličky: změny v tažení v Gaze, prezidentští kandidáti na Slovensku i barmské výročí

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 29. ledna do 4. února?

Minulý týden přinesl obří protesty proti krajní pravici v Německu, první generální stávku po nástupu radikálního prezidenta v Argentině i demonstrace francouzských zemědělců spojené s klasickými kolonami traktorů. Dále Donald Trump v USA vyhrál zásadní kolo republikánských prezidentských primárek, turecký parlament konečně schválil švédské členství v NATO a Mezinárodní soudní dvůr vyhlásil předběžná opatření, jež mají chránit palestinské životy v Gaze.

V aktuálním týdnu by se mělo vyjasnit, která z těchto opatření Izrael zohlední a která nikoliv. Také se čeká na další fakta o sestřelu ruského letounu Il-79, který měl převážet 65 ukrajinských zajatců. Ze Slovenska bychom měli znát jména všech vážných prezidentských kandidátů, z Argentiny se dovědět více o taktice posilujícího opozičního hnutí a v Barmě sledovat, jak tamní junta odpoví na ofenzívu stále úspěšnějších povstalců.

Co konkrétně tedy v následujících dnech sledovat?

Zohlednění pokynů Mezinárodního soudního dvora izraelskou armádou

Jak již bylo naznačeno výše, Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v minulém týdnu pokročil v posuzování, zda může být způsob vedení současného protihamáského tažení Izraelem považován za genocidní – oznámil sérii tzv. předběžných opatření, která mají být dodržována, aby se případnému zločinu předešlo, a to bez ohledu na to, zda páchán je, nebo není.

Nyní se čeká, zda a jak Izrael tato opatření zohlední. Pokud by je totiž měl opravdu důsledně plnit, musel by zásadně změnit celý dosavadní styl boje – například zcela přestat s jen hrubě zacíleným bombardováním. Také by musel do Gazy vpustit přibližně dvojnásobek humanitární pomoci, než je tomu nyní.

Mezinárodní soudní dvůr nemá nástroje, kterými by mohl své rozhodnutí přímo vymoci. Očekává se ale, že teď výrazně vzroste tlak od spojenců Izraele včetně USA, kteří na Netanjahuově vládě žádají v zásadě totéž, co jí nyní uložil soud. Otázkou zůstává, jestli povede i takto zvýšený tlak k výsledkům.

Čtěte také: Kompromis soudu OSN: Zabraňte genocidě, válka může pokračovat  

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Politika