Politika

15. 04. 2024, 05:05

Brífink Voxpotu: Dopady íránského úderu, Petr Fiala ve Washingtonu i budoucnost Ukrajiny

Redakce

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 15. do 21. dubna?

Svět se rychle mění a novinky se nevyhýbají ani Voxpotím dílnám. Obměnu nyní zažívá populární pondělní Brífink Petra Jedličky, který se dnešním dnem přejmenovává na Brífink Voxpotu. Od tohoto okamžiku pro vás budou pravidelný přehled toho nejdůležitějšího, co by vám v následujícím týdnu nemělo v žádném případě uniknout, připravovat naši redaktoři.

V nadcházejících dnech se budou zraky novinářů upínat na cestu premiéra Fialy do Washingtonu, kde ho čeká setkání s prezidentem Joem Bidenem. Ve čtvrtek se pak v Bruselu uskuteční summit věnovaný budování ekonomických vztahů mezi EU a Ukrajinou. Zajímavé bude rovněž sledovat výsledky referenda v Ekvádoru, v němž budou lidé rozhodovat o tom, zda dají státu větší pravomoci bojovat proti drogovým gangům. Ty malou jihoamerickou zemi v posledních měsících terorizují násilím.

Rezonovat v aktuálním týdnu budou i dopady íránského odvetného útoku na Izrael či debata o legalizaci umělých potratů v Polsku. Minulý pátek se země o krůček přiblížila jejich dekriminalizaci. Tamní dolní komora parlamentu – Sejm – totiž odhlasovala předání čtyř návrhů zákona zvláštnímu parlamentnímu výboru.

Co konkrétně tedy v nejbližších dnech ve světě sledovat?

Návštěva Petra Fialy ve Spojených státech

Matěj Schneider

Český premiér ještě dnes 15. dubna přiletí do Washingtonu DC. Setká se zde především s americkým prezidentem Joem Bidenem, ale také se stranickými špičkami v americkém Kongresu. Premiér Fiala návštěvu dává symbolicky do kontextu nedávného 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

Není pochyb o tom, že si Biden s Fialou porozumí v důrazu na podporu Ukrajiny v obraně proti ruské invazi. Zajímavé bude ale sledovat dynamiku a diplomatické nuance ve vztahu k probíhajícímu násilí v Pásmu Gazy. Jak Fiala, tak Biden patří k pevně proizraelským politikům. Mezi americkými demokraty ale v úplných týdnech probublává nervozita z nespokojenosti významného segmentu voličů strany s nekritickou podporou současné administrativy pro počínání izraelské armády.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Politika