Politika

Včera, 05:05

Brífink Voxpotu: drastická situace v Gaze, protesty v USA a ruské zisky v Ukrajině

Redakce

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 29. do 5. května?

Začíná další týden a je opět o čem psát. Ve světě se válčí, protestuje, zabíjí. Něčemu se média věnují více, jiné události upadají do stínu. Po smutném ročním výročí upadla do zapomnění například válka v Súdánu.

Pozornost se stále upírá na Gazu. Tamní situace navíc vyvolává stále silnější protesty proti válce napříč světem. Posuny jsou vidět i ve válce v Ukrajině, kde Rusko pomalu postupuje a snaží se upevnit pozice před příchodem americké pomoci.

Děje se toho ale mnohem více. Stále probíhají volby v Indii a kampaň jede i v Jihoafrické republice. Další události už od naší redakce.

Humanitární situace v Gaze se zhoršuje

David Scharf

Izraelský masakr v Gaze pokračuje, byť stále nedošlo k pozemnímu útoku na Rafah. V Pásmu dál přetrvává drastická humanitární situace, kterou v posledních dnech umocňuje vlna veder. Rychlejší šíření nemocí, nedostatek stínu či chladných prostorů v důsledku rozbombardovaných budov nebo chybějící pitná voda dávají tušit, jak hrozivě může v Gaze vypadat léto, pokud nedojde k uzavření dohody o příměří.

Čtěte také: Izrael stále nedodal důkazy o vazbách humanitární agentury OSN na Hamás

Tu se vydala do Izraele vyjednat delegace z Egypta, ovšem naděje na prolomení mrtvého bodu vysoké nejsou. Představitelé Hamásu mezitím navrhují vlastní odzbrojení výměnou za palestinský stát v hranicích před rokem 1967, což zcela jistě neprojde v Izraeli.

Sledovat se vyplatí také dvě větve solidárních událostí. V pátek měla z Turecka vyplout Flotila svobody (Freedom Flotilla), která si klade za cíl doručit humanitární pomoc a symbolicky prolomit izraelskou blokádu. To se ale nestalo, posádka poukazuje na byrokratické překážky ze strany USA a Izraele. Vedle toho se protesty z americké Columbie rozšířily do Paříže. Přidá se i studentstvo z ostatních zemí?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Politika