Politika

06. 05. 2024, 06:05

Brífink Voxpotu: Gaza na rozcestí, nová 60. léta a německý konzervativismus

Redakce

Brífink Voxpotu vám dává informační náskok do nadcházejícího týdne. Ve druhém květnovém týdnu se kromě dění v Gaze a studentských protestů vyplatí sledovat i dvě méně nápadné politické události, jež ale mohou ovlivnit Evropu.

Zásadní dění ale samozřejmě probíhá také mimo evropský kontinent. Kromě možného rozuzlení v Gaze budeme pozorovat další kroky v utužování putinovského režimu v Rusku, ale také dvě události v Africe – jedna se týká klimatické krize, druhá migrace.

Přípravu na to nejdůležitější přináší redakce Voxpotu.

Studentské protesty na Západě aneb nová šedesátá?

Matěj Schneider a Jolana Humpálová

Na amerických univerzitních kampusech už několik týdnů pokračují primárně studentské protesty proti americké podpoře izraelského válečného tažení v Gaze. Vedení univerzit a místní policejní sbory postupně přistupují k nekompromisnímu potlačování protestů.

Zatýkání či zadržování tisíců protestujících ale zatím vedlo jen k jejich většímu odhodlání. Demonstrace i protestní tábory tak mají nejen izraelsko-palestinský rozměr – podle některých jde i otázku svobody projevu a slova.

To znervózňuje mnohé politiky ve Washingtonu v čele s prezidentem Joem Bidenem. Bidenův primárkový rival senátor Bernie Sanders sice v uplynulých letech volil spíše cestu ochotné spolupráce s Bidenem, teď se ale vůči prezidentově přístupu vymezil. „Tohle by mohl být Bidenův Vietnam,“ varoval Sanders v rozhovoru pro CNN.

Právě paralely s turbulentním koncem 60. let jsou největším zdrojem nervozity demokratických politiků, kteří se obávají, aby nespokojenost mladých voličů neumožnila návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Podaří se sílící vlnu protestů v následujícím týdnu zlomit? 

Čtěte také: Na kampusech v USA se zatýká ve velkém, protesty se přelévají i do Evropy

Voxpot události v USA pravidelně pokrývá – v příštím týdnu plánujeme sledovat dění i na evropských univerzitách. V posledních dnech totiž studenti a studentky na protest obsadili univerzitní prostory na několika místech po Velké Británii i třeba ve Francii. Protestní tábor rozložil minulý čtvrtek před budovou Karlovy univerzity i kolektiv Academics Against Apartheid. Jak se bude situace vyvíjet? U nás se o tom – stejně jako o vývoji dění na územích Palestiny a Izraele – dočtete.

Příměří, invaze na Rafah, nebo zatykač na Netanjahua?

David Scharf

Izrael měl dát v pátek Hamásu ultimátum: buď uzavřeme dohodu o dočasném příměří do týdne, nebo začne na útok na Rafah. Pokud jsou zdroje Wall Street Journalu z egyptského vyjednávacího týmu spolehlivé, může v tomto týdnu dojít k zásadnímu zlomu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Politika