Politika

17. 06. 2024, 05:30

Brífink Voxpotu: Příměří v Gaze, demonstrující Slovensko i nepokoje v Alžírsku

Březnové protivládní demonstrace v Bratislavě Foto: Shutterstock

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 17. do 23. června?

Příměří v Gaze se zdá být už nějakou dobu na spadnutí. Zájem na něm mají rodiny izraelských rukojmích, americký prezident Biden i více než dva miliony lidí přežívajících ve více než půl roku bombardovaném Pásmu Gazy. Tlak na příměří sílí i v samotném Izraeli. Jak jsme informovali v minulém týdnu, stále jsou tu však síly, pro které by mohlo příměří znamenat vážný problém. Právě ty budeme sledovat i v dalším týdnu.

Bouřlivý je po volbách do parlamentu sedmadvacítky i vývoj v Evropě. Nejpřekotnější dění se odehrává zřejmě ve Francii. Neklid ale vládne v těchto dnech i na Slovensku, kam se od nás už zítra vypraví s ministrem Lipavským Vojtěch Boháč.

Nemělo by vám však uniknout ani aktuální dění v Alžírsku nebo USA, které možná nebude tvořit headliny českých médií, nicméně na Voxpotu vám jako vždy nic neunikne.

Cesta k příměří v Izraeli

Jolana Humpálová

Tlak na příměří v Gaze roste. Naposledy na Hamás apelovala Rada bezpečnosti OSN. V rezoluci, kterou odhlasovala minulé pondělí, vyzvala hnutí, aby přijalo návrh Spojených států z konce května. Podle oficiálního vysvětlení byl tento návrh iniciativou Izraele, nicméně reakce izraelské vlády jsou nanejvýš vlažné. Jednání se, aspoň podle toho, co můžeme sledovat, zatím nikam dál neposunula.

Čtěte také: Příměří v Gaze na dosah. Smíří se Netanjahu s existencí Hamásu?

Novinkou je víkendové oznámení izraelské armády, že bude nově každý den od 7 do 20 hodin dodržovat „taktickou pauzu“. Během té se má do Gazy až do odvolání dostávat humanitární pomoc. Podle IDF nicméně nemá jít o ukončení bojů.

Tento krok, který armáda koordinuje s OSN a mezinárodními humanitárními organizacemi, okamžitě odsoudil ministr národní bezpečnosti, ultranacionalista Itamar Ben Gvir. Jak dlouho taková pauza vydrží? Ve Voxpotu situaci sledujeme.

Demonstrace na Slovensku

Eva Čeplová

V příštích dnech by se naše pozornost rozhodně neměla odvrátit od našich východních sousedů. O třeskuté dění nebude nouze. Už v úterý 18. června projde Bratislavou Pochod za svobodu a demokracii Slovenska. Účastníci vyjdou v 17:00 z náměstí SNP směrem k náměstí Svobody, kde se následně bude konat koncert. Akci svolalo několik občanských organizací a iniciativ kvůli kontroverzním krokům, které prosazuje vládní koalice. Mezi ně patří třeba omezení práva na shromažďování či zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlase (RTVS).

Témata: Alžírsko, Gaza, Izrael, Slovensko, USA, Zbraně