Politika

22. 04. 2024, 06:05

Brífink Voxpotu: Slet konzervativců, pomoc Ukrajině i volby v Indii

Redakce

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 22. do 28. dubna?

Minulý týden začaly volby v Indii, které se protáhnou až do 1. června. Až o tři dny později tamní voliči po několika týdnech čekání budou moci vydechnout a dozví se, zda se premiérovi Naréndru Módímu podaří zajistit si třetí mandát.

Drama nekončí ani ve Spojených státech. Dolní komorou prošel balíček, který zahrnuje i klíčovou pomoc pro Ukrajinu. Kyjev si ale nemůže jen tak oddechnout. Ještě je na tahu tamní Senát. Projde balíček Senátem tak snadno jako Sněmovnou reprezentantů?

Nový týden přinese i ostře sledované zasedání konzervativců v Budapešti nebo start pilotního projektu na pětieurové vstupné do historického centra Benátek. Další dny také ukáží, jak se bude dál vyvíjet konflikt v Gaze.

Co konkrétně tedy v nejbližších dnech ve světě sledovat?

Pomoc pro Ukrajinu prošla Sněmovnou reprezentantů, na řadě je Senát

Matěj Schneider

Dolní komorou amerického Kongresu po několika měsících handrkování prošel balík zákonů, který obsahuje především zahraniční pomoc pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. Pro podporu Ukrajině byli všichni demokraté a méně než polovina zdejších republikánů.

Zajímavé bude v následujících dnech sledovat několik věcí. Jednak jestli balík hladce projde i Senátem. Zatímco v Sněmovně reprezentantů hlasovali zákonodárci kvůli nezvyklému procedurálnímu manévru o jednotlivých částech odděleně, Senát je bude schvalovat najednou. Hlasování může ovlivnit také přibalený zákon nutící čínskou firmu ByteDance k odprodeji sociální sítě TikTok. Tento krok někteří politici na Kapitolu kritizovali.

Celý balík prošel mimo jiné díky tomu, že se za něj nakonec postavil také republikánský předseda Sněmovny Mike Johnson. Toho teď může nespokojená část jeho strany chtít odvolat, podobně jako to udělala s jeho předchůdcem Kevinem McCarthym.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.