
Brífink Voxpotu vám na začátku každého týdne dává informační náskok. Jaké události hýbaly světem přes víkend a co se vyplatí sledovat v týdnu od 12. do 18. května?
Ještě než vám dáme shrnutí všeho, čemu byste měli do začátku týdne věnovat pozornost, máme na vás jednu prosbu. Rádi bychom se blíž seznámili se členy a členkami Voxpot Klubu. Chceme vědět, pro koho píšeme, co vás zajímá a proč je pro vás Voxpot důležitý. Pokud máte chuť si s námi zavolat, vyplňte prosím tento formulář. My se vám ozveme a domluvíme si 15–30 minut dlouhý hovor, který nám moc pomůže lépe dělat naši práci a budovat komunitu kolem Voxpotu. Hovor nebude nahrávaný ani jakkoli šířený, bude sloužit pouze nám. Moc děkujeme a těšíme se na slyšenou!
Zdá se, že celý svět se snaží jednat o míru. To ale neznamená, že úspěšně. V následujícím týdnu se dozvíme mnohé o tom, jak mohou pokračovat konflikty, respektive vyjednávání o příměří na Ukrajině, v nejnovějším eskalujícím násilí v Kašmíru mezi Indií a Pákistánem, nebo také v Gaze. Ta bude zcela jistě velkým předmětem jednání Donalda Trumpa na jeho chystané cestě napříč Blízkým východem. Co dalšího budeme v tomto týdnu sledovat?
První schůzka Ruska a Ukrajiny po třech letech?
Vojtěch Boháč
Během návštěvy Kyjeva vydali lídři Francie, Německa, Británie a Polska s podporou Donalda Trumpa ultimátum vůči Rusku. Jestli nepřistoupí ode dneška na 30 denní klid zbraní na moři, ve vzduchu i na pevnině, bude podle nich následovat nové kolo sankcí, které by mohly být uvaleny i na země, které pomáhají držet ruskou ekonomiku nad vodu.
Vladimir Putin na výzvu odpověděl v noci ze soboty na neděli. Na tiskové konferenci na závěr oslav 80 let od konce druhé světové války západní ultimátum odmítl. Zároveň ale navrhl jednání v Turecku, kde se obě válčící země setkaly naposledy na jaře 2022.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návrh jednání přistoupil s podmínkou, že musí Rusko od pondělí dodržovat klid zbraní. Rusko nicméně zatím odmítá jak přerušení bojů, tak i jakékoli ústupky ze svých požadavků. Těmi je ukončení dodávek zahraničních zbraní Ukrajině před souhlasem s klidem zbraní nebo získání celých čtyř ukrajinských oblastí, které dnes ruská armáda částečně kontroluje.
Představy obou zemí o podobě příměří jsou velmi rozdílné. Rusko nicméně na frontě stále drží iniciativu a se těžko představuje, že by v blízké době bez silného tlaku západních zemí mohlo dojít k jakémukoli posunu jeho pozice.
Čtěte také: Blíží se mír v Ukrajině? Evropa přebírá iniciativu
Vydrží narychlo splácané příměří?
Filip Brychta
Narychlo dojednané příměří mezi Indií a Pákistánem vydrželo víkend. A to přesto, že se obě země v sobotu večer obviňovaly z jeho vážných porušení. Nicméně agentura Reuters píše, že země odstoupily od totální války.
Příměří se uzavřelo také po pošťouchnutí ze strany USA, kdy americký prezident Donald Trump prohlásil, že po něm „podstatně zvýší obchod s oběma velkými národy.“ Trump také řekl, že je „hrdý“ na roli USA při ukončení bojů, ale Indie jeho zapojení bagatelizovala.
Příměří ale zůstává křehké a otázku Kašmíru rozhodně neřeší. Sledovat napětí mezi Indií a Pákistánem je proto nutné i tento týden.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.