Politika

27. 05. 2024, 06:11

Brífink Voxpotu: Volby v Mexiku, JAR i Británii, Izrael i interrupce před soudy a Gruzie

Redakce

Brífink Voxpotu vás každé pondělí připraví na nejdůležitější očekávané události následujícího týdne. Konec letošního května přináší spoustu otázek o blížících se volbách i soudních rozhodnutích.

Izrael i nadále čelí obviněním u mezinárodních soudů – podobně jako vrchní představitelé Hamásu. V Gruzii stále pokračují nepokoje. Mexiko, Jihoafrická republika i Velká Británie se chystají k volbám. Spojené státy si na ty svoje budou muset počkat až do listopadu, ale teď je čeká smršť podstatných rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Izrael před soudy OSN

David Scharf

V minulém týdnu Izrael na mezinárodní scéně utrpěl dvě porážky. Žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan v minulém týdnu požádal o vydání zatykače na tři představitele Hamásu, ale také na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Yoava Galanta. Jeho žádost budou ještě muset potvrdit tři soudkyně, ale s ohledem na běžnou praxi se očekává, že by jí měly vyhovět.

Čtěte také: „Zbavili je lidskosti.“ Izraelští whistlebloweři popsali mučení Palestinců

Zatímco jejich rozhodnutí se očekává „v řádu několika týdnů či měsíců“, rychlejší reakce by mohla přijít na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), druhého soudu OSN. Ten v pátek Izraeli nařídil mimo jiné zastavit probíhající útok na Rafah, ale také otevřít hraniční přechod v této oblasti. ICJ nemá pravomoc svůj rozsudek vymáhat, ale bude se jím zabývat Rada bezpečnosti OSN. Jak moc se prohloubí propast mezi Spojenými státy a zbytkem světa?

V otázce humanitární pomoci se mezitím prezident Egypta Abdal Fattáh Sísí dohodl se svým americkým protějškem Joem Bidenem na tom, že dodávky budou do otevření přechodu v Rafahu proudit přes izraelský přechod Kerem Šalom. Otázkou zůstává, jak rychle se akutně potřebné opatření podaří implementovat.

Vývoj v Gruzii

Eva Čeplová

V pondělí 27. května se začne gruzínský parlament podle svého vyjádření zabývat procedurou, která má přehlasovat prezidentčino veto kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Veto hlavy státy nejprve posoudí parlamentní právní výbor. V případě, že navrhne veto odmítnout, bude o něm v úterý hlasovat parlament. A tento scénář je také pravděpodobný. Vládnoucí strana Gruzínský sen, z jejíž dílny sporný návrh pochází, totiž disponuje v parlamentu většinou. Prezidentku Salome Zurabišvili tak může pohodlně přehlasovat.

Čtěte také: Blíž EU i Rusku. Protesty a slzný plyn ukazují dvojí tvář Gruzie

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.