Konflikty

14. 05. 2025, 08:42

Bývalý šéf evropských špionů v CIA: Jaderná eskalace jsou kecy, Putin se bojí smrti

Vojtěch Boháč

Ralph Goff má četné zkušenosti z evropských operací CIA | Foto: Vojtěch Boháč / Voxpot
Ralph Goff má četné zkušenosti z evropských operací CIA | Foto: Vojtěch Boháč / Voxpot

Během posledních tří dekád vedl v CIA špionážní akce a speciální operace v různých koutech světa včetně východní Evropy. Na jaře ho nový šéf agentury John Ratcliff chtěl jmenovat nejvyšším šéfem agentů v terénu. Bavili jsme se o ruské invazi z hlediska špionážních operací i o tom, zda má CIA někoho v Putinově okolí.

Když jsem si všiml Ralpha Goffa v hloučku lidí v lobby jednoho kyjevského hotelu, bez váhání jsem za ním přiskočil. „Stihneme během dne rozhovor?“ ptám se a podávám ruku.

Dívá se na hodinky a říká, že má ještě důležitou schůzku, ale pak mi napíše. Za poslední roky jsem nejednou řešil roli amerických tajných služeb ve válce na Ukrajině a tohle je člověk, který by mi mohl aspoň naznačit, jak o jejich operacích přemýšlet.

Nikdy dřív jsem se ještě nebavil s člověkem s podobnými zkušenostmi z nejvyšších pater řízení operací CIA.

Před hotelem zastavuje několik černých džípů se zatemněnými skly. Vyskočí z nich vojenská ochranka a hned za ní vystoupí poměrně mladý muž s povědomou tváří. Kráčí směrem k nám.

Goff na mě mávne a vychází muži naproti. Jmenuje se Andrij Bileckyj a je velitelem slavné třetí útočné brigády, jedné ze zřejmě nejefektivnějších vojenských jednotek v Ukrajině. Zároveň jde o vojáka, který asi nejlépe reprezentuje ruskou představu, že v Ukrajině mají po revoluci v roce 2014 klíčový vliv krajně pravicové síly.

Bilecký zakládal už během Majdanu organizaci Pravý sektor, po začátku války na Donbase pak tehdejší batalion Azov a před dvěma lety Třetí útočnou brigádu. Jeho politické ambice nicméně nikdy neměly velký úspěch. Hlavní, co Bileckého dělalo v širší veřejnosti relevantním, byla jeho bojová efektivita v době, kdy se Ukrajina bála hrozeb ze sousedního Ruska.

Oba muži si třesou rukou a já přemýšlím, za jakých podmínek se mohli seznámit a jaký je vlastně jejich vztah.

Goff je veteránem špionážních akcí a tajných operací v CIA. S pětatřicetiletou zkušeností a velením šesti stanicím špionážní agentury v Evropě, na Blízkém východě a v Asii, dostal po zvolení Donalda Trumpa prezidentem nabídku od nového šéfa CIA Johna Ratcliffa na jednu z nejmocnějších pozic v agentuře: stát se šéfem lidské špionáže a tajných akcí, čímž by navázal na svou dřívější roli.

Zatímco v centrále v Langley prý byli z navržení Goffa nadšení, finální jmenování nakonec překazily zřejmě jeho na Trumpa příliš silně proukrajinské postoje. Přesný důvod nicméně není známý.

Bojíte se s vašimi informacemi toho, jak se vyvíjí situace na Ukrajině?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora