Čína

05. 10. 2021, 04:10

Čína chce sestrojit obří vesmírnou loď, jakou zatím známe jen ze sci-fi

Filip Brychta

Více než kilometr dlouhé kosmické plavidlo, desetkrát větší než ISS na oběžné dráze naší planety. S takovým neskromným projektem, i když teprve ve fázi výzkumu, přichází nejlidnatější země světa. Chce se stát vesmírnou velmocí číslo jedna.

Velkolepé imperiální křižníky už nemusíme vídat pouze v předaleké galaxii prostřednictvím fantazie filmových tvůrců Star Wars. Číňané totiž zkoumají možnosti stavby obrovského kosmického plavidla. Pětiletý výzkum podpoří jejich vláda 15 miliony jüanů (přes 50 milionů korun). Vědci mají vynalézt nové lehké konstrukční metody, které by měly omezit množství potřebného stavebního materiálu a techniky pro vesmírné projekty.

Nabízí se otázka, zda nejde pouze o propagandu. Čína už nyní patří k hlavním mocnostem při dobývání vesmíru. Po USA a Rusku se stala dalším státem, který dopravil na Zemi vzorky měsíčních hornin, jako druzí (po USA) pak Číňané přistáli s roverem na Marsu. Zároveň budují vesmírnou stanici Tchien-kung (česky Nebeský palác), která se již letos stala na 90 dní domovem pro jejich astronauty. Snahu vyhrát vesmírný závod nezastírá ani plán Roadmap 2050, jenž popisuje, jak se „říše středu“ stane vesmírnou velmocí.

Odpovědí, proč stavět obří vesmírnou loď, může být umělá gravitace. Ta by pomohla odvrátit nežádoucí účinky pobytu ve stavu beztíže, jako je řídnutí kostí.

Musíme si však uvědomit, že zatím nejde o zahájení velkolepé, z pohledu současných lidských možností přímo megalomanské stavby, ale o úvahy jak to v budoucnu provést. Je tedy nástin výzkumu zveřejněný na stránkách Národní vědecké nadace Číny, financované tamním Ministerstvem vědy a technologií, sci-fi? Bývalý hlavní technolog NASA Mason Peck pro webový titul Live Science uvedl, že taková myšlenka není zcestná a jde spíše o technickou otázku. „Myslím, že je to zcela proveditelné,“ sdělil.

Vesmírný kolotoč

Odpovědí, proč stavět obří vesmírnou loď, by mohla být umělá gravitace. Na vesmírné stanici by pak pomohla odvrátit nežádoucí účinky pobytu ve stavu beztíže, například ztrátu hustoty kostí. Navíc Čína není jediná, kdo s takovou myšlenou operuje.

Do podobného výzkumu investovala i NASA. Grant například obdrželi vědci, kteří zkoumají možnosti složení konstrukce do jedné rakety a jejího následného mnohonásobného roztažení ve vesmíru. „Ukázalo se, že existuje několik opravdu zajímavých mechanismů, které udrží předměty úsporně pohromadě a poté je dokážou expandovat do obrovských rozměrů,“ uvedl pro BBC Zachary Manchaster, jeden z badatelů, kteří se projektu účastní. Ten také prozradil, že cestou k umělé gravitaci je rotující stavba.

Čtěte také: Vesmírným miliardářům nejde o záchranu planety, ale o peníze NASA

Inženýři a vědci budou muset překonat několik problémů. Jedním z nich jsou obrovské finanční náklady na vynášení předmětů do vesmíru. Co se týče čínské myšlenky, jako možné řešení přichází v úvahu získávání surovin z Měsíce, o kterém již Voxpot psal. To ale vyžaduje vybudovat na přirozené družici Země složitou infrastrukturu, což je v krátkodobém horizontu nemožné.

Celý projekt obří čínské lodě pak zavrhl profesor leteckého inženýrství na Illinoiské univerzitě Michael Lembeck. „Jde o nerealizovatelné fantazírování a je zábavné o tom přemýšlet, ale na naší technologické úrovni to není příliš reálné,“ komentoval s ohledem na nepředstavitelné náklady.

Vesmírné projekty ale často zní jako z jiného světa. Ať už mluvíme o vesmírných solárních panelech nebo hromadné dopravě lidí na Mars. V budoucnu se tak můžeme dočkat i obřích rotujících vesmírných lodí na oběžné dráze.

Témata: Čína, Technologie, Vesmír