V Brífinku Voxpotu vám každé pondělí servírujeme ty nejzásadnější události ze světa, které by vás neměly minout v následujícím týdnu. Co přinese týden od 12 do 18. srpna?
Protesty v Sunderlandu. Foto: Shutterstock
Ve Velké Británii sledujeme, jak se vyvíjí situace po největších nepokojích od roku 2011. Situace se sice uklidnila, ale bude asi ještě chvíli trvat, než se dostane do normálu. V úterý pak Elon Musk povede rozhovor s exprezidentem Donaldem Trumpem, který bude přenášen živě na sociální síti X.
V novém Brífinku se dočtete také o aktuálním dění ve Francii, která stále ještě vyhlíží nového premiéra nebo premiérku, a také na Blízkém východě, kde se čeká, jak Írán a Hizballáh odpoví na nedávné izraelské atentáty na jejich území.
Co přinese třetí týden od útoku v anglickém Southportu?
Jolana Humpálová
Největším nepokojům se stovkami zadržených je, zdá se, konec. Vyvolal je brutální útok na skupinu dětí v Southportu na konci července – následně opentlený krajně pravicovými dezinformacemi.
Neznamená to však, že by se situace v rozbouřené Velké Británii ze dne na den uklidnila. I uplynulý víkend přinesl masivní protesty. Ten v Belfastu v Severním Irsku, kterého se zúčastnilo na 15 tisíc osob, byl namířený proti rasismu a reagoval na nepokoje, které městem v posledním týdnu zmítaly.
Čtěte také: Největší nepokoje za víc než dekádu. Britská krajní pravice útočí na etnické menšiny
Zatímco lidé v hlavním městě Severního Irska skandovali antirasistická hesla, v nedalekém Derry propukly další násilné střety mezi výtržníky a bezpečnostními složkami. Ve Voxpotu budeme i nadále sledovat, jak se bude situace ve Spojenému království vyvíjet.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.