Armáda

22. 05. 2023, 13:26

Co zatím víme o útoku na Bělgorodskou oblast?

Vojtěch Boháč

Boje v Bělgorodské oblasti jsou zatím největší invazí na ruské území od začátku války. Od rána bylo obsazeno několik vesnic. V napadených oblastech jsou uskladněny jaderné zbraně.

V pondělí ráno byla Bělgorodská oblast vystavena masivnímu bombardování. O několik hodin později se objevily první zprávy o tom, že do ní přes hranici pronikli sabotéři. Na ukrajinských kanálech na komunikační platformě Telegram bylo zveřejněno video, na kterém je vidět, jak ukrajinský tank vjíždí do prostoru celnice na ukrajinsko-ruské hranici u městečka Grayvoron. Boje se během krátké doby rozšířily na území tří osad: Glotovo, Kozinka a Hora Podol. Podle videí zveřejněných obyvateli oblasti se zdá, že proti nim ruská armáda použila bojové letectvo.

Obrázek

Postup jednotek mezi jednou a druhou hodinou odpolední středoevropského času. Zdroj: Ukrajina 24/7

Podle dostupných informací stojí za útokem Ruský dobrovolnický sbor, který to nepřímo potvrdil na svých sociálních sítích. Ukrajinské ministerstvo obrany zároveň informovalo o tom, že je do útoku zapojená také proukrajinská legie Ruská svoboda.

Z ruských propagandistických ani jiných zpravodajských kanálů nebylo ještě několik hodin po začátku útoku zcela jasné, co se vlastně děje. Telegram kanál Vojna s fejky informoval mezi prvními, že „s jistotou je možné hovořit pouze o minometném ostřelování pohraničních obcí“. Kanál Gray Zone (spojený s Wagnerovci) o chvíli později upozornil, že poblíž kontrolního stanoviště Grayvoron vjel na ruské území tank T-72 a s ním obrněná vozidla a nákladní auto s pěchotou – dvě obrněná víceúčelová vozidla HMMWV, Cougar a KrAZ. Kanál Battelfield Intel proti tomu zanedlouho informoval, že na území Ruska pronikly tanky dva, jeden obrněný transportér a a šest dalších obrněných vozidel. Gubernátor oblasti Gladkov následně jako první ruský představitel uvedl, že do oblasti pronikli ukrajinští diverzanti.

Jednou z hojně sdílených informací je, že se v napadené oblasti nachází mimo jiné sklady jaderných zbraní. Jedná se o vojenské základny 25624 a 34037. Na jedné z nich je umístěno jaderné vybavení vojenského letectva a druhá základna patří k jaderným bojovým silám.

Obrázek

Poloha údajných vojenských základen s jadernými zbraněmi. Zdroj: Voxpot

Čtěte také: Ruské škudlení je znát na kvalitě i designu zákopů, úspěch ofenzívy závisí na identifikaci slabých jednotek, říká analytik

Ruský státní První kanál se ve svém odpoledním zpravodajství stále nijak nezmínil o výpadu sabotérů na ruské území. Místo toho se v televizi mluvilo o setkání Vladimira Putina s předsedou Nejvyššího soudu, o ruských úspěších na frontě a o zasedání vlády. Ruské ministerstvo obrany zatím také mlčí. Do oblasti se nicméně podle videí stahují ruská obrněná vozidla i vrtulníky.

Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov krátce po poledni oznámil, že prezident má informace o probíhající situaci. Dodal, že jde z ukrajinské strany o operaci mířenou na odvedení pozornosti od ztráty Bachmutu. Podle mluvčího má probíhat práce na likvidaci diverzantů. Sil a prostředků je podle něj na místě dost.

Před čtvrtou hodinou odpolední se podle videí na sítích začaly v oblastním městě Bělgorodě i dalších městech v okolí tvořit zácpy kvůli velkému množství lidí, kteří se začali evakuovat z oblasti.

Text vznikl s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Armáda, Rusko, Ukrajina, Válka