Konflikty

21. 12. 2023, 07:08

Deníky z východní Ukrajiny: „Dál je nepustíme, zvládneme to se západní podporou, ale i bez ní“

Vojtěch Boháč

Čím blíž jste k frontě, tím méně je ve vzduchu cítit deprese. Není na ni čas, hlavní je se ubránit. Ve druhém díle deníků z aktuální Ukrajiny přibližuje Vojtěch Boháč náladu na východě a jihu země.

V minulém týdnu se Rusko posunulo na frontě zase kupředu. Zabrané desítky kilometrů čtverečních ale nejsou v rámci obrovské země příliš znatelné a čím blíž jste k místům bojů, tím zřejmější to je. Mění se ale atmosféra a poprvé začínáte vnímat, že se některá dřívější tabu boří. Na kritiku vlády, korupce nebo spoluobčanů, kteří se do úsilí o vítězství ve válce nezapojují rovnoměrně, teď narážíte každou chvíli. Deníky vychází v reálném čase na klubovém Discordu Voxpotu.

Kyjev, neděle 10. 12. 2023 12:46

Před cestou mi hodně lidí psalo, ať zjistím zdejší postoj vůči izraelsko-palestinskému konfliktu. Zatím jsem se o tom bavil se třemi lidmi – novinářem, vojákem a učitelkou. Všichni odpověděli to stejné. Prý vláda stojí za Izraelem, ale ani ne z ideových důvodů, ale proto, že Spojené státy podporují Izrael, zatímco Hamás je podporovaný Íránem, který kamarádí s Ruskem. Jinak tu prý zásadní preference vidět nejsou, lidi jsou spíš zvědaví, jak se Izrael chová na okupovaných územích. V minulosti jsem tu viděl do Izraele mnohem větší nadšení, byl brán jako příklad země, která se dokáže rozvíjet i za stálých příletů raket, zaměřená na technologie. Teď mám pocit, že si lidi nejsou tak jistí, co si pod vlivem obrázků z rozbombardované Gazy myslet – příliš to připomíná některá ukrajinská města.

Vzpomněl jsem si, jak nám loni 24. února jen pár hodin po ruské invazi jedna paní v Žytomyru říkala, že Izrael a Palestina ukazuje, jak některé války můžou trvat i desítky let a nikdy neskončit. Myslela si tenkrát, že stejně to bude i s válkou Ruska proti Ukrajině. Z dnešního pohledu se trochu zdá, že tahle paní ve frontě před lékárnou měla už tenkrát poměrně dobrý odhad.

Borispol, neděle 10. 12. 2023 15:52

Dál stavím na hřbitovech po cestě, ať si představím rozsah té katastrofy pro běžné lidi po celé zemi. Teď v Borispolu, 75 vlajek nad hroby pětasedmdesáti kluků. Nejmladší ročník 2003.

Cesta do Charkova, 12. 12. 2023 10:19

Už přes hodinu je shozená telefonní síť Kyivstar po cele zemi. Není na ní signál ani internet. Zastavili mě teď policajti (pro změnu jsem byl na odbočení doprava, ale jel jsem rovně, takže zatím mám dvě pokuty – poprvé jsem měl jet rovně, ale jel jsem doprava. Začínám podezírat ukrajinské vnitro, že začalo vybírat tímhle způsobem na díru, když vypadne západní podpora) a ti říkali, že tak velký kyberútok na telefonní síť od začátku války ještě neměli.

Následně mi z ničeho nic jeden z nich řekl, ať do mobilu naklikám *#06#. Udělal jsem to, zobrazily se informace o telefonu a on je vyfotil. Stalo se to celé asi v setině vteřiny a když jsem si uvědomil, že to vyfotil, tak se ho ptám, co to dělá. Odpoví, ze takhle teď berou informace o všech cizincích v rámci operace Emigrant. Znělo to fancy, tak jsem se zeptal, co je operace Emigrant. Prý existují informace o přípravě ruských teroristických útoků na Ukrajině, tak sbírají tyto informace o všech cizincích a posílají je Bezpečnostní službě Ukrajiny. Bez zeptání je to prý rychlejší.

Záporožští kozáci se z budovy nedaleko Charkova dívají na úklid sněhu. Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot

Záporožští kozáci se z budovy nedaleko Charkova dívají na úklid sněhu. Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot

Charkov, 12. 12. 2023 16:16

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora