Média

06. 09. 2023, 12:11

Devět let v propagandistickém cirkuse: Proč jsem ochotný hrát fackovacího panáka?

Jiří Just

Na konci srpna v Česku vyvolala kontroverzi účast novináře Jiřího Justa v propagandistické show ruském Prvním kanále. Nebylo to poprvé. V článku pro Voxpot Just vysvětluje, jak tyto pořady fungují i to, proč do nich vlastně chodí.

Redakce Voxpotu tento text nepředkládá jako obhajobu účasti na ruských propagandistických pořadech. Jiří Just je nicméně v české debatě o Rusku a Ukrajině viditelná postava přispívající do řady vlivných médií, a proto jsme chtěli vědět, co mu kontroverzní účast v těchto show dává a jak se s ní vypořádává.

Jmenuji se Jiří Just, žiji v Moskvě a pravidelně chodím do ruských propagandistických show. Nejde tu o přiznání ve stylu anonymních alkoholiků nebo ještě lépe anonymních kolaborantů. Je to fakt, který neskrývám. Hovořím i píšu o tom už dlouho a otevřeně.

Nedávno se opět okolo toho na sítích zvedla vlna nevole. Ona to tedy nebyla nevole, šlo spíš o nefalšovaný shitstorm. Autor příspěvku, populární překladatel spolupracující s některými českými médii, má slova v jednom pořadu hrubě vytrhl z kontextu, aby se zdálo, že jsem v ruské televizi blábolil kremelský narativ. A už se sypaly urážky. Nepřekvapivě se k lynči přidala i jedna exministryně.

Co jsem v pořadu doopravdy řekl není ve světě sociálních sítí až tak důležité, hlavně že se může kamenovat. Nechci se teď před lynčujícím davem hájit. Jak zpívají švýcarští Vanilla Muffins: I'm always on the wrong side, don't follow me.

Byl jsem nicméně osloven Voxpotem, abych popsal, jak ruské propagandistické show fungují. Právě o to se tu chci pokusit a třeba během toho dokážu i vysvětlit, proč do nich vlastně chodím.

Masáž i povstání

Po rozpoutání ruské agrese proti Ukrajině si západní média - včetně českých - začala více všímat propagandistických show vysílaných na všech hlavních ruských televizních kanálech, pozornosti neunikla ani sportovní Matč TV. Propagandistické show se staly fenoménem, a to dokonce takovým, že někteří "kremlologové" se z nich pokouší vyčíst nálady v ruských elitách. To je vzhledem k formátu show je zavádějící, vzhledem k formátu z těchto show vyčtete maximálně to, jaké téma je pro ruskou propagandu v konkrétní okamžik klíčové.

Význam propagandistických show nestojí přeceňovat. Je to primárně show. A jak mi ještě kdysi sdělila produkční nejmenovaného kanálu, jde o to přitažlivou formou sdělovat ty správné politické informace hospodyňkám, sekuriťákům a důchodcům. Tedy hlavním konzumentům televizní zábavy.

Ruská televize hraje jako propagandistický nástroj významnou roli, o čemž ostatně vypovídají i sociologické průzkumy. Jak ukazují šetření ruské nezávislé sociologické agentury Levada Centrum, Rusové, kteří upřednostňují televizi jako nejdůvěryhodnější zdroj informací, jsou zároveň nejaktivnějšími podporovateli ruské invaze na Ukrajinu. Podle červnového průzkumu ruské síly podporuje 86 procent respondentů z kategorie televizních diváků. To je o víc jak deset procentních bodů víc, než jaká je průměrná podpora armády v Rusku.

Čtěte také: Začalo porcování wagnerovců: Putin chystá výměnu stráží v Africe

Show plní ještě dodatečnou funkci, tedy že simulují veřejnou debatu o politických a před válkou i společenských problémech. To je něco, co je jinak v tradičně uzavřeném a Kremlem striktně moderovaném prostředí veřejné politiky potlačováno. Rusové jsou odkázáni buď na televizní instantní náhražku, nebo sociální sítě, které jsou však v posledních letech pod kontrolou. Online vzdor je trestán pokutami nebo vězením v offline světě.

Boom propagandistických show začal s první válkou na východě Ukrajiny v roce 2014. Ruská propaganda se velkou měrou zasadila o proruské vzpoury na Donbase, rozehřívala je a stimulovala. Propagandistické show tehdy byly vysoce sledovaný formát, který chtěla mít většina ruských televizních kanálů. A nejen jednu, ale třeba hned tři politické show zároveň, masírující v různých variacích Rusy a tepající do Ukrajiny a Ukrajinců.

Před devíti lety jsem do tohoto propagandistického cirkusu naskočil i já.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Média, Propaganda, Rusko