Politika

21. 05. 2024, 13:46

Drogy, útoky na manželku a slzy socialistů. Argentina a Španělsko se hádají

Simone Radačičová

Argentinský prezident Javier Milei. Foto: Shutterstock

Argentinský prezident Javier Milei v nedávném projevu ve Španělsku označil manželku španělského premiéra za „zkorumpovanou“. Vyvolal tím nevídaný diplomatický spor.

Takovou diplomatickou roztržku Španělsko a Argentina nepamatují. Mezi oběma zeměmi létají ostrá slova, nevyslyšené výzvy k omluvě a vzájemné obviňování ze lží. Španělské ministerstvo zahraničí si už předvolalo argentinského velvyslance a také povolalo do Madridu svou vlastní ambasadorku z Buenos Aires. Nejprve měla jet jen „na konzultace“, podle posledního prohlášení ji ale ministerstvo zahraničí stáhlo z Argentiny natrvalo.

Argentinský prezident Javier Milei mezitím nijak nepolevuje ve slovních útocích a místo požadované omluvy označil španělského socialistického premiéra Pedra Sáncheze za „zbabělce“. A roztáčí tak další kolo bouřlivého diplomatického sporu.

Čtěte také: Mezi Muskem a Mileiem je „spousta chemie“. Spojuje je argentinské lithium

Vztahy mezi doposud klíčovými spojenci se dostaly na bod mrazu během několika málo dnů. Argentinský prezident Javier Milei se o víkendu vydal na konferenci Europa Viva 2024, kterou organizovala španělská krajně pravicová strana Vox. Té se dále zúčastnila třeba francouzská politička Marine Le Pen, video pozdrav pak poslala také italská premiérka Giorgia Meloni.

Pro Mileie to byla vůbec první návštěva ve Španělsku od jeho nástupu k moci. Neměl ale na programu žádné oficiální setkání se zástupci vlády ani králem Felipem VI.

Má zkorumpovanou ženu

Když se Milei objevil na pódiu, aby v rámci konference přednesl projev, lidé ho přivítali doslova jako rockovou hvězdu.

„Socialismus vede k otroctví a smrti. Otevřít dveře socialismu znamená pozvat smrt,“ prohlásil Milei v projevu.

Pak se v narážce opřel přímo do španělského premiéra. „Světové elity si neuvědomují, jak destruktivní může být implementace socialistických myšlenek. Nevědí, jakou společnost a zemi mohou vytvořit, jací lidé se tak mohou dostat k moci a jakou míru zneužívání mohou vyvolat. Jako když má někdo zkorumpovanou ženu, ušpiní se, a pak si vezme pět dní, aby o tom přemýšlel,“ dodal v projevu.

Milei nijak nezmínil jméno premiéra Sáncheze ani jeho manželky, narážka ale byla jasná. Na konci dubna totiž Sánchez sdělil, že zvažuje rezignaci a vzal si pět dní na rozmyšlenou. Reagoval tak na obvinění z korupce a zneužití vlivu proti jeho manželce Begoñě Gómez.

Tento podnět k soudu dala organizace Manos Limpios, tedy Čisté ruce, jež má ale podle vlády vazby na krajní pravici. Zmíněná organizace později uznala, že své obvinění zřejmě založila na nepravdivých informacích v tisku.

Žádná omluva nebude

Mileiova slova vyvolala ve Španělsku bouři nevole a odsouzení. Premiér Sánchez ho vyzval k „veřejné omluvě“.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares pak předvolal argentinského velvyslance, aby mu „vysvětlil závažnost situace“ a znovu ho požádal o „veřejnou omluvu“ od Mileie. Ministr doplnil, že nemůže vyloučit přerušení diplomatických vztahů, pokud požadovaná omluva nepřijde.

Argentinský prezident Javier Milei to ale odmítá. Poukázal na to, že napětí mezi oběma zeměmi začalo dávno před konferencí.

Čtěte také: Šoková terapie je tu. Milei v Argentině narazí na protesty

Odkazuje se na slova španělského ministra dopravy Óscara Puenteho ze začátku května. Ten tehdy řekl, že Milei podle něj před vystoupením v televizi „požil nějaké látky“.

Argentinský prezident, který se dostal k moci loni na podzim, proto tvrdí, že by se mu naopak měl omluvit Sánchez.

Španělský premiér Pedro Sánchez. Foto: Shutterstock

Nijak přitom nepolevuje v útocích. „Ahoj všichni, vrátil se lev (symbol jeho volební kampaně – pozn. red.), surfuje na vlně socialistických slz,“ napsal na X.

Čtěte také: Excentrický Milei zařadil zpátečku. I tak jeho nástup Argentince zabolí

Krátce po návratu zpět do Argentiny v rozhovoru zdůraznil, že se za „žádných okolností neomluví“. „Byl jsem to já, kdo byl napaden,“ dodal prezident s tím, že podle něj přerušení diplomatických vztahů nehrozí. Následně pak Sáncheze označil za „zbabělce“.

Nemůže dávat lekce z diplomacie

Mileiova slova rozbouřila také vody španělské politické scény, a to ani ne tři týdny před volbami do Evropského parlamentu. Proti španělskému premiérovi vystoupil lídr nejsilnější opoziční strany Alberto Núñez Feijóo.

„Nemyslím si, že Sánchez může dávat lekce z diplomacie,“ řekl k tomu šéf Lidové strany v narážce na zmíněná slova ministra dopravy Puenteho o „nějakých látkách“. Podle něj to byli právě premiér a jeho vláda, kdo současnou slovní přestřelku vyvolali.

Čtěte také: Bůh s tebou, má Argentino. Země sužovaná hospodářskými problémy se řítí do další krize

„Při vší úctě, Sánchezova manželka není státní záležitostí a je přehnané z ní vytvořit důvod pro možné přerušení diplomatických vztahů,“ dodal pak vysoce postavený člen lidovců Esteban González Pons.

Proti argentinskému prezidentovi se naopak postavili třeba také zástupci španělských firem, včetně bank BBVA či Santander nebo Telefóniky, se kterými se sešel během své návštěvy v zemi. „Odmítáme prohlášení, která jsou zaměřena proti premiérovi a jeho manželce,“ řekl Antonio Garamendi, šéf sdružení CEOE, které zastupuje španělské podniky.

Simone Radačičová

Více článků od autora