
V africkém regionu pokračuje ofenziva islamistů. Ohroženo je stále více zemí a spekuluje se o možnosti vzniku džihádistického státu. Jak vypadá frontová linie přehlížené války s teroristy?
Na písečné duně sedí parta mužů na koberečcích. Uprostřed hoří malý oheň, kolem leží samopaly.
Muži přijeli pickupem, který má na střeše rozložený Starlink. Díky vysokorychlostnímu internetu mohou být v kontaktu s kamarády i v odlehlé poušti.
Nepíšou si ale o táboření. Předávají si informace o pohybu nepřátel, bezpečně sdílejí plány útoku nebo přes videohovor chystají útok.
[#SAHEL ]
— Eye Think (@EyeThink_) July 2, 2024
Au #Sahel , on observe une numérisation croissante des groupes rebelles et des groupes terroristes pululant dans la région. Exemple ici avec ce dispositif #Starlink utilisé par un groupe #Touareg dans le Sahara. @elonmusk pic.twitter.com/DK6MzeVsvK
Sahelští džihádisté jsou díky mobilní sestavě k satelitnímu internetovému připojení v posledních měsících velmi úspěšní. Na začátku června například obsadili vojenskou základnu v Mali, přičemž zabili více než čtyřicet vojáků.
Operují i v sousední Burkině Faso. Přes čtyřicet procent celé země je pod kontrolou skupin napojených na Al-Káidu nebo Islámský stát. Celý region na jižním okraji Sahary se pak stal epicentrem terorismu. Minulý rok tam rukou džihádistů zemřelo 3885 lidí.
Čtěte také: Nová líheň terorismu. Chudoba žene Sahel do náruče radikálů
Starlink býval v nejpostiženějších zemích zakázán. Pašován byl z Libye nebo Nigérie a nelegálním obchodníkům hezky vydělával. „Je to snadné. Zaplatíte řidiče, trošku peněz dáte policistům a projedete bez problémů,“ popsal Maradi, který soupravy pašuje.
Ve snaze sebrat džihádistům komunikační výhodu sahelské státy Starlink postupně zlegalizovaly. Jeho provoz tak spadá pod zákony dané země – a je i možné vyjednat vypnutí služby v určitých oblastech. Jak ale upozorňuje Globální iniciativa proti mezinárodnímu organizovanému zločinu (Gi-Toc), vypnutí by mohlo posílit nespokojenost obyvatel s vládou a džihádistům paradoxně nahrávat.
Zatím se tedy nezdá, že by džihádisté jakkoli oslabovali. Spíše naopak – mluví se dokonce o možném novém džihádistickém státě. Za pomoci stabilního připojení k internetu se skupinám daří získávat území a rozsévat propagandu.
Vůbec nejúspěšnější je Jama’at Nusrat al-Islám wal-Muslimín (Skupina pro podporu Islámu a muslimů, zkráceně JNIM). Její aktivity teď ohrožují více než devět států a představují významnou hrozbu pro celý region. Jak se z nenápadné odnože Al-Káidy stala jedna z nejmocnějších islamistických organizací světa?
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.