• Voxpot feed
  • 7. března 2023 / 9:28

Afghánské univerzity se znovu otevírají, ženám je ale vstup nadále zakázán

Kábul – Poté, co se v Afghánistánu po zimní přestávce znovu otevřely univerzity, se studenti vrátili do svých tříd, ženy ale studovat nadále nesmějí, uvádí server Al Jazeera.

Zákaz vstupu na univerzity je jedním z mnoha omezení, kterým ženy po návratu Tálibánu k moci v srpnu v roce 2021, čelí. Vláda Tálibánu zavedla zákaz v prosinci minulého roku s obviněním, že studentky ignorují přísný kodex oblékání a požadavek doprovodu mužského příbuzného při cestě na univerzitu.

„Je to srdcervoucí, když vidíme, že chlapci chodí na univerzitu, zatímco my musíme zůstat doma,“ říká dvaadvacetiletá Rahela z centrální provincie Ghor.

Podle serveru BBC afghánské ministerstvo školství k zákazu uvedlo, že docházka dívek je pozastavena „dokud nebude zajištěno vhodné prostředí“. Opětovné otevření ale představitelé slibovali také u středních škol, ty jsou ale všem dívkám již více než rok také uzavřené.

Od převzetí moci Tálibánem tak byly ženy vytlačeny z veřejného života. Nesmějí také chodit do parků, na veletrhy, do tělocvičen a veřejných lázní a na veřejnosti se musí zahalovat.

hedr

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.