• Voxpot feed
  • 9. března 2023 / 14:00

Austrálie koupí od Spojených států pět jaderných ponorek

Canberra – Austrálie plánuje podle webu Al Jazeera počátkem roku 2030 koupit pět jaderných ponorek, které budou součástí paktu AUKUS. Tato trojstranná bezpečnostní aliance vyhlášená v září 2021 Austrálií, Spojenými státy a Spojeným královstvím má za cíl posílit bezpečnost v oblasti Indo-Pacifiku. Její součástí je spolupráce těchto tří zemí na hypersonických střelách, umělé inteligenci i sdílení pokročilých technologií zahrnujících právě vývoj jaderných ponorek.

Austrálie by měla podle čtyř amerických představitelů koupi pěti ponorek s jaderným pohonem třídy US Virginia oznámit okolo roku 2030. “Budou mít schopnost operovat ve válce, ale skutečným záměrem je zajistit stabilitu a mír v našem regionu,” řekl australský ministr obrany Richard Marles. Pacifický bezpečnostní pakt AUKUS je považován za pokus čelit rostoucí síle a asertivnímu postavení Číny v regionu.

Podle agentury Reuters má v nadcházejících letech australské přístavy také navštívit alespoň jedna americká ponorka. Koncem 30. let pak bude hotová jejich nová třída, která bude zkonstruovaná podle britských návrhů a využije americké technologie. Austrálie má stávající flotilu šesti konvenčně poháněných ponorek třídy Collins, jejichž životnost bude prodloužena do roku 2036. Jaderné ponorky mohou oproti těm konvenčním zůstat pod vodou déle a je těžší je odhalit.

mik

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.