• Voxpot feed
  • 3. března 2023 / 11:46

Běloruský nositel Nobelovy ceny za mír Ales Bjaljacki byl odsouzen k deseti letům vězení

Minsk – Soud dnes odsoudil běloruského ochránce lidských práv, disidenta a držitele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého k 10 letům ve věznici se zpřísněným režimem. O verdiktu informuje nezávislý server Meduza s odkazem na nevládní organizaci Vjasna, kterou Bjaljacki vede.

Vedle Bjaljackého minský soud rovněž uznal vinnými místopředsedu Vjasny Valentina Stefanoviče, právníka a koordinátora kampaně “Obránci lidských práv za svobodné volby” Vladimira Labkoviče a lidskoprávního aktivistu Dmitrije Solovjeva. Muži si tak dle rozsudku mají nyní za mřížemi odsedět 9, 7 a 8 let. Obžalovaní vinu odmítli a proces označili za politicky motivovaný.

Šedesátiletý Ales Bjaljacki, který je považován za předního běloruského ochránce lidských práv, je ve vězení již od července 2021. Tehdy byl zatčen během razie v sídle organizace Vjasna oficiálně za daňové úniky.

Vjasna je největší organizací na ochranu lidských práv v Bělorusku. Po volbách a protestech v roce 2020 dokumentovala zneužívání ze strany bezpečnostních složek, pomáhala zadrženým a obětem mučení.

evac

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.