• Voxpot feed
  • 3. března 2023 / 15:22

Čína by mohla překonat Západ v závodě o některé strategické technologie, uvádí studie

Canberra, Peking  – Podle australské studie je Čína v pozici stát se technologickou supervelmocí. Robotika, kvantová technologie, ale i umělá inteligence mají v zemi zářnou budoucnost, tvrdí Australian Strategic Policy Institute (ASPI).  

Východní velmoc se pomalu stává lídrem v oblasti dronů, umělé inteligence, elektrických baterií, nukleární energie, fotovoltaiky a v extrakci kritických minerálů. Dominuje tak výzkumu dohromady ve 37 ze 44 strategicky významných technologií v porovnání se Západem, který ztrácí na množství průlomových objevů v těchto disciplínách. To dokazuje i fakt, že deset světově nejvýznamnějších relevantních institutů se nachází právě v Číně.

Podle think tanku Australian Strategic Policy Institute by zjištění mělo „probudit“ zameškávající západní státy. „V dlouhodobém horizontu vedoucí pozice Číny v těchto odvětvích znamená, že kromě současných technologií bude pravděpodobně dominovat i technologiím budoucnosti,“ uvádí doprovodný komentář studie ASPI. Výzkum přichází ve dnech, kdy Spojené státy podnikají nové kroky ve svém plánu odříznout Čínu od amerických čipů a razantně podnítit jejich výrobu na domácí půdě, uvádí stanice Hlas Ameriky.

fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.