• Voxpot feed
  • 8. března 2023 / 11:06

Čína i další země v regionu navyšují obranné rozpočty. Peníze mají jít i na boj s klimatem.

Nestabilní bezpečnostní prostředí a rostoucí humanitární krize vede země v asijsko-pacifickém regionu k navýšení obranného rozpočtu, píše South China Morning Post. Naposled to oznámila Čína. Pozorovatelé navíc očekávají, že růst výdajů nabere na rychlosti.

Singapur – Čínské navýšení vojenských výdajů o 7,2 %, což je největší finanční objem za čtyři roky, přišlo v době, kdy rozpočet na obranu stoupá i u dalších zemí v tomto regionu. Indie minulý měsíc navrhla růst rozpočtu na obranu přibližně o 13 %. Zdvojnásobit finance plánuje Japonsko. Na modernizaci svých ozbrojených sil přidává 4,6 % i Jižní Korea.

„Ozbrojené síly by měly zintenzivnit vojenský výcvik a připravenost ve všech oblastech, rozvíjet nové vojenské strategické vedení, věnovat větší energii výcviku v bojových podmínkách a vyvinout dobře koordinované úsilí k posílení vojenské práce ve všech směrech a oblastech,“ představil čínské plány předseda Státní rady ČLR Li Kche-čchiang.

Přestože Čína oznámila navýšení obranného rozpočtu jako poslední, je to právě ona, kdo vede podle analytiků ostatní ke stejnému kroku. Podle odborníka Čche Mua vedl k růstu armádních zdrojů ostatní země zejména strach a obavy. Každopádně nové peníze nejsou určeny pouze na nákup zbraní, ale také jako odpověď na množící se přírodní katastrofy a nepředvídatelné počasí.

fib

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.