• Voxpot feed
  • 1. března 2023 / 16:57

Čína utrácí miliardy dolarů za proruské dezinformační kampaně, tvrdí speciální zmocněnec Spojených států

Peking, Washington – Čína se údajně podílí na rozsáhlé dezinformační kampani s cílem vylepšit ohlas ruských akcí ve světě. Americký zmocněnec James Rubin vyzval k jejímu aktivnímu předcházení, uvedl deník The Guardian.

Podle Jamese Rubina, koordinátora amerického centra pro boj se zahraniční propagandou a vlivovými aktivitami cizích států, utrácí Čína ročně miliardy dolarů za proruské dezinformační kampaně, s cílem ovlivnit – mimo jiné – výklad původu války na Ukrajině. Podle Rubina utrácí čínský režim v tomto kontextu dokonce více prostředků, než samotné Rusko.

“Jako Západ a národ jsme reagovali pozdě a je férové si přiznat, že čelíme velmi, velmi nelehké výzvě,” sdělil Rubin. Za jednu z hlavních chyb označil škrty v rozpočtu britské stanice BBC World Service, jejíž hodnověrné zpravodajství považuje za významný nástroj v boji s dezinformacemi. Západní státy zároveň vyzval k aktivnímu “odhalování a potírání” elementů čínské propagandy.

Že se čínským dezinformátorům daří, potvrdil v pondělí člen amerického kongresu Matt Gaetz, který během slyšení podložil své argumenty informacemi z pochybného čínského zdroje, uvedl portál Rollingstone a k závěrům o silném vlivu čínské propagandy došel v nedávné studii i The Economist, zkoumající důvěru americké veřejnosti v pro-čínské informace.

fiš

 

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.