• Voxpot feed
  • 1. března 2023 / 10:30

Francie bude reorganizovat vojenské základny v Africe, konstatoval Macron

Paříž – Francouzský prezident Emanuel Macron v pondělí během projevu před cestou do afrických zemí uvedl, že Francie chce reorganizovat a „znatelně snížit“ své tamní vojenské základny. Upřesnil, že Francie své základny nezavře, ale že budou „afrikanizovány“ a přeměněny na „akademie“ nebo základny provozované společně francouzskou a africkou armádou, píše zpravodajský server Deutsche Welle.

Podle francouzského deníku Le Monde se očekává, že se přesun bude týkat především základen v Pobřeží slonoviny, Senegalu a Gabonu, kde má Francie 1 700 vojáků. Největší francouzské zahraniční základny v Džibutsku se změny týkat nemají, jelikož slouží jako prostředek pro nasazení sil v indo-pacifickém regionu, které Francie hodlá zvýšit. Dlouhodobým cílem je vymazat koncept „francouzských základem“ v Africe, jež jsou jedním z hlavních katalyzátorů protifrancouzských nálad v bývalých koloniálních državách.

Z Mali se francouzští vojáci stáhli minulý rok poté, co vedení země začalo spolupracovat s ruskou žoldnéřskou skupinou Wagner Group, která je složena převážně z bývalých vězňů. Wagner Group již působí v Mali a Středoafrické republice. Také podle britského ministerstva obrany, informuje BBC, na ruské straně proti Ukrajině bojuje 50 000 členů této skupiny.

hedr

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.