• Voxpot feed
  • 9. března 2023 / 15:07

Gruzínská vládnoucí strana stahuje zákon o zahraničních agentech, čelí však dalším protestům

Tbilisi – Gruzínská vládnoucí strana podle agentury Reuters ve čtvrtek oznámila, že stahuje kontroverzní návrh zákona o zahraničních agentech. Dvě noci proti němu protestovaly desítky tisíc lidí. Demonstrující se obávali, že nová legislativa posune zemi směrem k autoritářskému režimu, je inspirována Ruskem a může ohrozit i naděje na připojení Gruzie k Evropské unii.

Návrh zákona „o transparentnosti zahraničního vlivu“ se podle webu Al Jazeera oficiálně zaměřuje na zveřejňování peněžních toků ze zahraničí. Organizace, jako jsou média, by mohly být v případě, že dostávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, klasifikovány jako „zahraniční agenti“. Pro gruzínskou vládu je to však podle kritiků způsob, jak zakročit proti opozičním hlasům. Poukázali na podobnou legislativu přijatou v Rusku, kde jsou za „zahraniční agenty“ prohlášeny všechny organizace a jednotlivci přijímající z ciziny finanční podporu nebo nějakou formu „zahraničního vlivu“.

Během protestů před budovou parlamentu bylo podle Deutsche Welle zatčeno 77 lidí. Někteří z účastníků totiž použili k útokům na bezpečnostní složky benzínové bomby, kameny a plastové lahve. Šiřitelé ruské propagandy o demonstrantech mluví jako o prozápadních teroristech pokoušejících se o státní převrat, a podporují gruzínskou policii, která proti nim nasadila slzný plyn, omračující granáty a vodní děla.

Vládnoucí strana Gruzínský sen v prohlášení uvedla, že „bezpodmínečně stáhne návrh zákona, který jsme podpořili, bez jakýchkoli výhrad“. Opozice však uvedla, že protesty budou obnoveny v 19 hodin místního času. Profesor mezinárodního bezpečnostního práva a tajemník opoziční strany Giga Lemonjava požaduje, aby vláda „formálně odsoudila návrh zákona a propustila všechny zadržené během demonstrací.“

mik

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.