• Voxpot feed
  • 10. března 2023 / 9:26

Mauritánie: nový projekt na zelený vodík

Berlín – Německá investiční společnost Conjuncta oznámila nový projekt výstavby závodu na zelený vodík v severoafrické Mauritánii v hodnotě 34 miliard dolarů. Informovaly o tom zpravodajský web Al-Monitor a agentura Reuters. Mezi signatáři memoranda o porozumění je egyptská společnost Infinity, firma Masdar působící v SAE, vláda Mauritánie a právě německá Conjuncta.

Elektrárna s kapacitou 10 gigawattů vyroste poblíž hlavního města Nouakchott. Zařízení, které bude schopno za rok vyprodukovat 8 milionů tun zeleného vodíku, by mělo vyrábět čpavek z rostlin.

Mauritánský ministr energetiky Abdessalam Ould Mohamed Saleh zdůraznil, že má důvěru v přínos rozvoje průmyslu zeleného vodíku – v oblasti ekonomické, enviromentální i společenské. A to pro Mauritánii i svět. Podle společnosti Conjuncta by první část závodu měla být zprovozněna do roku 2028.

Vodík lze využít jako zdroj energie, pokud se od vody oddělí pomocí elektřiny. Jakmile se k tomuto procesu použijí obnovitelné zdroje energie, jedná se o zelený vodík, který má potom potenciál snižovat emise uhlíku.

Překážkou tomuto projektu může ale být nízký rozvoj Afriky, například v samotné Mauritánii měla v roce 2020 jen polovina obyvatelstva přístup k elektřině, sdělila organizace The World Bank. I přesto projevují zájem o zelený vodík v Africe i další firmy, příkladem může být British Petroleum, která sjednala založení elektrárny na zelený vodík s Egyptem.

adne

 

 

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.