• Voxpot feed
  • 2. března 2023 / 13:39

Mezinárodní agentura pro energii: Emise CO2 související s energetikou byly v roce 2022 rekordní

Paříž – Globální emise oxidu uhličitého související s energií dosáhly v loňském roce rekordního maxima. Podle stanice Deutsche Welle o tom informovala Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Ve čtvrteční zprávě IEA stojí, že globální emise CO2 za loňský rok byly rekordní i navzdory zvyšujícímu se množství čistých technologií, jako jsou obnovitelné zdroje energie, elektromobily nebo tepelná čerpadla. Ty sice kompenzovaly dopad zvýšené spotřeby uhlí a ropy, i přesto se ale do vzduchu dostalo 36,8 miliardy tun emisí CO2, což je meziroční růst o 0,9 %.

Množství emisí vypuštěných do ovzduší v loňském roce představuje více než tři čtvrtiny produkce skleníkových plynů. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol poznamenal, že jsme svědky “růstu emisí z fosilních paliv, což brzdí úsilí o splnění světových klimatických cílů.” Podle IEA vzrostly především emise ze spalování energie a to o 423 milionů tun. Emise z průmyslových procesů oproti tomu poklesly o 102 milionů tun.

Jedním z hlavních důvodů, proč vzrostly emise ze spalování energie, byla globální energetická krize. Výroba elektřiny a tepla si vyžádala růst emisí CO2 ze spalování uhlí o 1,6 % a z ropy dokonce o 2,5 %, což dohromady představuje o 511 milionů tun emisí CO2 navíc. Mnoho evropských zemí přešlo na paliva vypouštějící vyšší úrovně znečišťujících látek kvůli válce na Ukrajině a následnému omezení dodávek ruského plynu.

Kontrolní úřad se sídlem v Paříži uvedl, že v Číně celkové emise loni stagnovaly. Důvodem jsou přísná covidová opatření a pokles stavebních činností. Emise z dalších rozvíjejících se a rozvojových asijských zemí však vzrostly o 4,2 % kvůli hospodářskému růstu. Fatih Birol dodal, že “bez čisté energie by byl nárůst emisí CO2 téměř třikrát vyšší.”

Vědci upozorňují, že emise fosilních paliv bude nutné v nadcházejících letech snížit, aby se zabránilo dalšímu oteplování planety. Podle Birola musí svůj díl odpovědnosti převzít i mezinárodní a národní společnosti vyrábějící fosilní paliva, které za loňský rok navíc vykázaly rekordní zisky z prodeje.

mik

 

 

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.