• Voxpot feed
  • 2. března 2023 / 15:15

Pentagon vypracoval pohotovostní plán pro válku s Íránem

Washington – Investigativní zpravodajský web The Intercept informoval o tom, že Pentagon v očekávání potenciální krize vytvořil široký koncepční plán pro válku s Íránem. Plán s kódovým názvem „Support Sentry“ byl financován v letech 2018 a 2019.

Existence pohotovostního plánu v minulosti nebyla známa. Není ani jasné, kolik Pentagon v těchto letech do plánu investoval. The Intercept získal informace o plánu po přezkoumání tajného rozpočtového manuálu Pentagonu se seznamem mimořádných a speciálních programů. Mluvčí Ústředního velitelství USA John Moore na dotaz, zda je “Support Sentry” stále v platnosti sdělil, že z politického hlediska očíslované plány nekomentují. “Írán však zůstává hlavním zdrojem nestability v regionu a představuje hrozbu pro Spojené státy a naše partnery,“ dodal.

USA a Izrael v posledních měsících spolupracovaly na rostoucím počtu vojenských cvičení, která jsou podle izraelských vůdců navržena tak, aby otestovala potenciální střet s Íránem. Plán “Support Sentry” je však podle The Intercept jedním z příkladů rostoucí podpory útočného postoje Izraele vůči Íránu.

mik

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.