• Voxpot feed
  • 16. března 2023 / 13:44

Pentagon zveřejnil záběry ruské stíhačky, která zasáhla nad Černým mořem americký dron

Washington – Americká armáda zveřejnila podle britské BBC záběry ruského tryskáče, který nad Černým mořem před dvěma dny srazil jeden z amerických sledovacích dronů. V důsledku srážky musel být dron svržen do vod poblíž Ukrajiny. Rusko popřelo, že by jeho stíhačka SU-27 do dronu narazila, zveřejněné video je však v souladu s americkou verzí události.

Záznam z kamery, která byla umístěná pod trupem sledovacího dronu ukazuje, jak ruská stíhačka SU-27 provádí dva extrémně blízké průlety u amerického bezpilotního letounu MQ-9, během kterých při  přibližování uvolňuje palivo se záměrem letoun poškodit. Po dalším ruském manévru pak dochází ke ztrátě videosignálu. Podle Pentagonu se tak stalo v důsledku srážky ruského tryskáče s dronem. Video události je dostupné například ve zprávě od agentury Reuters. Podle BBC zveřejnil Pentagon záběry proto, aby doložil pravdivost své verze o incidentu. Rusko totiž střet s dronem popírá.

Podle Reuters se jedná se o první přímý americko-ruský incident od začátku ukrajinské války, což zhoršuje už tak napjaté vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Americký ministr obrany Lloyd Austin už dříve řekl, že ruské činy jsou nebezpečné a bezohledné. Dodal, že “zůstává přesvědčen o faktech, které jsme (americké ministerstvo obrany) doposud sdělili.”

Čtěte také: Vzdušní vetřelci: Co se skrývá za sestřelenými objekty nad USA a Kanadou?

Ruská strana tvrdí, že dron se blížil k jeho území, což z videa nelze nijak dokázat, a že dron havaroval po „ostrém manévru“, přičemž měl vypnutá komunikační zařízení. Na zveřejnění videa Kreml zatím nereagoval.

Autor: mik

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.