• Voxpot feed
  • 17. března 2023 / 19:43

Polsko a Slovensko doručí nové letouny Ukrajině

Varšava – Polsko a Slovensko se stanou prvním státem NATO poskytujícím bojové letouny Ukrajině. Prozatím pošlou dohromady 17 letounů Mig-29, píše The Guardian a agentura Bloomberg.

V očekávání ukrajinské protiofenzivy doručí Polsko během několika dní na Ukrajinu čtyři stíhací letouny sovětské výroby Mig-29.  Podle prezidenta Dudy se po třiceti letech služby blíží konci svého života, avšak zatím jsou stále plně funkční. Země má v současnosti 28 kusů těchto strojů, jež hodlá nahradit jihokorejskými FA-50 a americkými F-35, o které mimo jiné usiluje i Česká republika. V reakci na prezidenta Dudu oznámil slovenský premiér Heger dodání 13 vlastních stíhaček téhož typu.

Čtěte také: Z ukrajinské fronty rovnou do muzea. V Rusku vzniká novodobý kult „hrdinů Z“

Ojedinělý precedent by mohl nastartovat posílání bojových letounů i dalšími členy NATO, kteří se takového kroku doposud zdráhali, a namísto toho poskytovali pouze letecké náhradní díly. Polsko loni nabídlo USA věnovat všechny své migy Ukrajině výměnou za starší americké stroje. Prezident Biden to však odmítl.

Finsko a Nizozemsko již dříve oznámily, že by poskytnutí stíhačů rovněž zvážily. Velká Británie takový krok ze své strany sice odmítla z důvodů náročné údržby vlastních letounů, avšak navrhla poskytnout leteckou ochranu členům, kteří se svých letounů by se svých letounů vzdali.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.