• Voxpot feed
  • 7. března 2023 / 14:51

Saúdská Arábie plánuje uložit v turecké centrální bance 5 miliard dolarů

Dubaj –  Saúdská Arábie v pondělí podepsala s Tureckem dohodu o uložení 5 miliard dolarů v tamní centrální bance. Saúdský ministr financí Mohammed Bin Abdullah Al-Jadaan oznámil záměr své země provést vklad v prosinci, píše server Deutsche Welle.

Království oznámilo dohodu prostřednictvím státní tiskové agentury Saudi Press Agency a označilo ji za „důkaz úzké spolupráce a historických vazeb, které existují mezi Saúdským královstvím a Tureckou republikou a jejím bratrským lidem“. Krok tak symbolizuje sblížení mezi Saúdskou Arábií a Tureckem po vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího na istanbulském konzulátu království v roce 2018.

Devizové rezervy Turecka podle serveru Reuters v posledních letech prudce poklesly v důsledku intervencí na trhu a měnové krize v prosinci 2021. Od masivního zemětřesení, které začátkem února postihlo jižní region země a při němž zahynulo více než 45 000 lid, se snížily ještě o dalších přibližně 8,5 miliardy dolarů. Lira ztratila vůči dolaru v loňském roce přibližně 30 % své hodnoty a v roce 2021 44 %.

hedr

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.