• Voxpot feed
  • 17. března 2023 / 14:07

Si Ťin-pching se setká s Putinem kvůli „strategické kooperaci“

Moskva – čínský prezident navštíví Rusko poprvé od zahájení invaze na Ukrajinu. Spekuluje se o dodávkách zbraní, píše BBC.

Chvíli poté, co si Západ vyslechl Si Ťin-pchingovu výzvu k ukončení války na Ukrajině,  oznámil čínský lídr na příští pondělí svoji první návštěvu Ruska od zahájení konfliktu. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí plánuje východoasijská velmoc zaujmout „objektivní a spravedlivou pozici“, vedoucí ke smířlivým jednáním.

Čtěte také: Zeman chtěl vytvořit z Česka klidný přístav pro Čínu. Ten ale nyní připomíná spíš rozbouřené moře

Spíše než cokoliv jiného je však oficiální cesta vyjádřením silné podpory Putinovi, jehož nejdůležitějším spojencem a obchodním partnerem Čína je. Sílu tohoto spojenectví by mohla otestovat čínská vůle odhodlat se k dodávkám zbraní do Ruska, od kterých Západ důrazně zrazuje. Právě to by mohlo být jedním z hlavních témat rozhovorů.

Podle agentury Reuters bude osobní setkání autoritářů 40. od dob Siho zvolení prezidentem. Ten minulý týden dokončil procedurální náležitosti ke zpečetění svého třetího funkčního období – bezprecedentního aktu uchopení moci v zemi od dob Mao Ce-tunga.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.