• Voxpot feed
  • 10. března 2023 / 11:15

Si Ťin-pching získal historicky třetí mandát čínského prezidenta

Peking – Čínský parlament dnes jednomyslně zvolil dosavadní hlavu státu Si Ťin-pchinga prezidentem na další pětileté období. Podle AP News se tak mocnému lídrovi otevřela cesta k doživotnímu vládnutí.

Devětašedesátiletý Si Ťin-pching je prezidentem od  března 2013. Potvrzení jeho třetího prezidentského mandátu bylo všeobecně očekáváno. Jak ale upozorňuje BBC, v čínském systému je post prezidenta spíše ceremoniální. Skutečnou moc v zemi ve svých rukou koncentruje generální tajemník Komunistické strany. V jejím čele stojí Si již od listopadu 2012 a v loňském říjnu byl do funkce navzdory tradicím zvolen potřetí.

Dříve platné normy totiž počítaly s maximálně dvěma pětiletými mandáty pro generální tajemníky. V roce 2018 však byla z ústavy vyškrtnuta klauzule omezující jejich funkční období, současný představitel Komunistické strany tak může teoreticky na postu setrvat neomezeně dlouho.

Si Ťin-pching upevňuje dle BBC svou vládu v době, kdy se Čína vzpamatovává ze své politiky nulové tolerance vůči covidu, která podnítila protivládní protesty. Země se rovněž potýká s klesající porodností, která ohrožuje její motor hospodářského růstu.

evac

 

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.