• Voxpot feed
  • 15. března 2023 / 16:00

USA usiluje o posílení spolupráce se západoafrickými státy v boji proti islamistům

Mali – Americký velitel výročního cvičení protipovstaleckého boje v severní Africe vyzval místní státy ke spolupráci se západními spojenci, zatímco Mali dále spolupracuje s Wagnerovci, uvádí agentura Reuters.

Každoroční vojenské a policejní cvičení, konané letos v Ghaně, je příležitostí pro státy západního pobřeží Afriky ke zdokonalení svých kapacit v boji s islamistickými povstalci a „warlordy“, jejichž aktivity byly v posledních letech na vzestupu. Instruktoři při nich kromě taktických manévrů v poli učí místní síly třeba i využití motorek k rychlým přesunům, či dohlíží na výměnu kontaktů mezi důstojníky z různých států, aby byla zajištěna nezbytná kooperace na hranicích a pašeráckých stezkách.

Čtěte také: Rusko hledá africké přátele. Za odměnu nabízí zbraně, moc, vraždění a znásilňování 

Právě ke kooperaci se letos vztáhnul požadavek amerického velitele lokální mise, který místní státy požádal o posilování kooperace se Západem na úkor východních velmocí. Komentář je přímou referencí na postup Mali, které od vojenského převratu v roce 2021 vsází primárně na služby ruských žoldnéřů z řad Wagner Group, bojujících mimo jiné i na straně Ruska na Ukrajině.

Islamismus a politické násilí je v regionu západní Afriky na vzestupu od pádu Kaddáfího režimu v Libyi. Desetitisíce žoldnéřů placených diktátorem tehdy opustili hroutící se stát. Čerstvě nezaměstnaní, avšak se zbraní v ruce. Následné násilí se stalo mimo jiné jedním z hlavních příčin poslední velké migrační krize do Evropy.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.