• Voxpot feed
  • 10. března 2023 / 15:11

Většina Němců si přeje návrat povinné vojenské služby, ukázal průzkum.

Berlín – Návrat branné povinnosti, pozastavené v roce 2011, si přeje celkem 61 % německých voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos MORI.

Válka na Ukrajině zahýbala s Evropou na mnoha „frontách“. Kromě volání po energetické samostatnosti a navýšení zbrojení si však francouzský Ipsos MORI všiml i jiného trendu. V Německu, které se před dvanácti lety zbavilo povinné vojenské služby, sílí hlasy pro její znovuzavedení. Celkem 61 % občanů by si návrat k odvodům přálo, přičemž 43 % z celkového počtu dotazovaných by chtělo službu povinnou pro obě pohlaví. Náladu ve společnosti si uvědomují i politici. Dříve v tomto roce označil německý ministr obrany Boris Pistorius její zrušení  za chybu.

Průzkum ukázal největší podporu mezi lidmi ve věku 60 – 75 let – konkrétně 65 %. Obnovení branné povinnosti podporují ale i mladí lidé ve věkové kategorii 18 – 39 let, když těch je 60 %. Více mužů než žen si přitom žádá odvody obou pohlaví.

Na začátku loňského března, těsně po začátku války na Ukrajině, oznámil německý kancléř Scholz zásadní obrat v zahraniční politice své země a jejím vnímání bezpečnosti (v originále „Zeitenwende“ – historický moment). Jak vysvětlil deník Washington Post při příležitosti návštěvy Scholze v Bílém domě minulý týden, sliby prozatím zůstávají u ledu s odkladem závazku dát 2 % výdajů rozpočtu na zbrojení až v roce 2025 a také dílčími průtahy v plánovaných vojenských akvizicích.

fiš

 

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.