Politika

13. 02. 2024, 06:15

„Genocidní Joe“ ztrácí hlasy amerických Arabů. Připraví ho o Bílý dům?

Jan Beneš

Americký prezident Joe Biden. Foto: Shutterstock

Bidenova prezidentská kampaň má problém – jeho mítinky narušují protesty volající po příměří v Gaze. Prezidentova nekritická podpora Izraele může ohrozit křehkou koalici, která mu před čtyřmi lety vyhrála volby. Co se děje na arabském předměstí Detroitu a jak s tím vším souvisí Henry Ford?

Černošský kostel Mother Emanuel v Charlestonu toho pamatuje mnoho. Policejní razii proti Afroameričanům před občanskou válkou, zemětřesení v roce 1886 nebo hurikán Hugo o 103 let později. V půlce minulé dekády na něj pak zaútočil neonacista, který postřílel devět věřících přímo v kostelních lavicích.

Prezident Joe Biden si tohle místo pro svůj proslov zkraje roku vybral záměrně.

Vítězství v primárních volbách v Jižní Karolíně v roce 2020 nastartovalo jeho kandidaturu, a proto i letošní primárky v rámci Demokratické strany začínaly hlasováním v tomto státě, namísto tradiční Iowy.

Biden chtěl navíc proslovem v kostele připomenout svůj blízký vztah k afroamerické komunitě a zdůraznit, že hlas černošských voličů má politickou sílu.

Jeho proslov však brzy přerušily výkřiky z obecenstva: „Pokud vás skutečně trápí životy ztracené v tomto kostele, měl byste je uctít tím, že budete usilovat o příměří v Palestině“. „Příměří hned, příměří hned“, volali zase jiní, než je ochranka vyvedla z kostela a dokud jejich výkřiky nepřehlušilo skandování prezidentových příznivců „další čtyři roky, další čtyři roky“.

 

Z události v ikonickém svatostánku, která měla hladce odstartovat Bidenovu kampaň za obhajobou, se tak rychle stal debakl. Protesty ale zároveň ukázaly na širší problém, jemuž Biden ve volebním roce čelí.

Od teroristického útoku Hamasu ze 7. října se stát Izrael může spolehnout na jednostrannou politickou i finanční podporu Bílého domu. A to naráží na protesty, které se zdaleka netýkají jen Charlestonu.

Čtěte také: Genocida, kolonizace nebo okupace. Co čeká Gazu v novém roce?

Když chtěl prezident o pár týdnů později hovořit ve Virginii o interrupcích, opět jej vyrušili protestující. O den později se mu dostalo stejného přivítání na akci ve Washingtonu a na začátku února i v Michiganu.

Organizátoři protestů navíc slibují, že narušení mítinků může Biden očekávat všude, kam přijede. Na protestech napříč státy tak bude nejspíš znít i jeho nová přezdívka – Genocide Joe.

Podpora od Kapitolu po oválnou pracovnu

Joe Biden rád říká, že se osobně setkal se všemi izraelskými premiéry od dob Goldy Meierové, s níž byl na večeři ještě jako mladý senátor v roce 1973. Ještě jasněji ale mluví jeho kroky.

Dávno před tím, než to Donald Trump doopravdy udělal, podporoval přesunutí americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jako viceprezident zase sabotoval Obamovy snahy dosáhnout pokroku v izraelsko-palestinských vztazích.

Polovina Bidenových voličů si myslí, že prezident podporuje genocidu

Bidenova prakticky bezmezná podpora Izraele tak trvá už půl století a jeho výroky v posledních měsících to jen potvrzují.

Byť prezident říká, že podporuje vznik samostatného palestinského státu, jedním dechem dodává, že obrana Izraele je jasnou prioritou Bílého domu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Arabové, Joe Biden, Palestina, Politika, USA