Konflikty

07. 07. 2025, 12:43

Hamás s Izraelem opět jednají o příměří. Jaké jsou jejich pozice?

Simone Radačičová

Sanitka v Gaze | Foto: Shutterstock
Sanitka v Gaze | Foto: Shutterstock

Probíhá další kolo rozhovorů o příměří mezi Izraelem a Hamásem. Zatímco však Izrael preferuje dočasné zastavení bojů, Hamás požaduje konec války a stažení izraelských vojáků z Gazy.

V katarském Dauhá opět probíhají rozhovory delegací Izraele a Hamásu o uzavření příměří.

Mediátoři z Kataru a Egypta plánují oddělené setkání delegací ve dvou odlišných budovách, aby se postupně podařilo překonat námitky a překážky mezi znepřátelenými stranami. 

Poslední kolo rozhovorů z neděle 6. června skončilo, aniž by se podařilo dosáhnout průlomu, popsal nejmenovaný palestinský zástupce stanici BBC. 

Jednání podle něj trvala tři a půl hodiny. Agentura Reuters doplnila, že izraelská delegace údajně nemá „dostatečné zmocnění“, aby dosáhla dohody s Hamásem, protože nedisponuje „žádnými skutečnými pravomocemi“.

Nové kolo jednání v Dauhá se odehrává jen několik hodin před schůzkou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Osobně se v Bílém domě setkají už potřetí od chvíle, co se Trump vrátil do prezidentského úřadu.

Čtěte také: Netanjahu je zpátky na koni. Jak dlouho se ještě udrží v sedle?

Trump na sociálních sítích opakovaně napsal, že si přeje ukončení konfliktu v Gaze a navrácení zbývajících padesáti izraelských rukojmí.

Návrh dohody, který se podařilo získat britskému deníku Guardian, zahrnuje podmínku, že možné příměří osobně oznámí právě Trump. A to možná už tento týden. 

Příměří nebo konec války?

Jednání mezi Izraelem a Hamásem se zasekla na mrtvém bodě kvůli odlišnému pohledu na zásadní otázku: Izrael byl připraven kývnout na dočasné příměří, ale ne na konec války. 

Hamás prosazuje, aby příměří naopak vedlo k ukončení války a stažení izraelských vojsk z Gazy.

Neshody se také točí kolem otázky, kdo bude dodávat „dostatečné množství pomoci“. Hamás volá po ukončení kontroverzní organizace Gaza Humanitarian Foundation, která nahradila většinu humanitárních operací v Pásmu a podle kritických hlasů slouží jako nástroj izraelské etnické čistky. Do Pásma by se pak měla vrátit OSN a její partnerské organizace.

Izrael oproti tomu prosazuje distribuční systém nezávislý na OSN nebo dalších zemích.

Čtěte také: Pomoc pro Gazu? Za izraelským plánem se ukrývá další vysídlení

Poslední návrh předložený Hamásu má zahrnovat garance, že se Washington zaváže k dohodě a pokračování rozhovorů s cílem dosáhnout trvalého zastavení bojů. 

Hamás by pak měl předat deset živých rukojmích a osmnáct ostatků těch, kteří zahynuli, během pěti etap trvajících šedesát dnů. 

První den příměří by se na svobodu mělo dostat osm rukojmích, zatímco izraelská armáda by se stáhla z části severní Gazy. Po jednom týdnu by vojáci odešli z jižních oblastí. 

Předání by také mělo proběhnout bez ceremonií, které Hamás zorganizoval během minulého příměří. Mezitím má výrazně narůst objem humanitární pomoci mířící k vyhladovělým obyvatelům Gazy.

Desátý den by Hamás zveřejnil informace, kteří rukojmí jsou stále naživu a jaký je jejich zdravotní stav. Izrael by na oplátku zveřejnil detaily o více než dvou tisících Palestincích, zadržených během války a zůstávajících v takzvané „administrativní detenci“ – tou Izrael obhajuje držení Palestinců bez obvinění nebo postavení před soud, připomíná BBC. 

Výměnou za rukojmí by se pak na svobodu dostal velký počet palestinských vězňů, tedy stejně jako během minulého příměří

Nová priorita

Izraelský premiér Netanjahu je pod sílícím izraelským tlakem. O víkendu v zemi opět vyšli lidé do ulic, aby požadovali propuštění zbývajících rukojmích a ukončení války.

Únava s dlouhotrvajícím konfliktem se neustále prohlubuje, jen v červnu v Gaze zemřelo dvacet vojáků, což veřejnost vnímá citlivě. 

„Nejprve musíme osvobodit rukojmí. Samozřejmě se musíme zabývat Gazou a porazit Hamás, ale myslím, že zvládneme oba tyto úkoly,“ prohlásil premiér na nedělní návštěvě jednoho ze zařízení Šin Betu v jižním Izraeli.

Tamní tisk pak jeho slova interpretoval tak, že premiér, který doposud jednání o rukojmích sabotoval, dává dohodě o jejich osvobození prioritu. To by mohlo značit sílící tlaku Trumpovy administrativy, aby Netanjahu konflikt ukončil.

Čtěte také: Svědectví izraelských vojáků: „Udělali jsme z Gazy Hirošimu“

Na druhou stranu je izraelský premiér pod tlakem svých koaličních partnerů z řad ultraortodoxních stran. Ministr financí Becal’el Smotrič se nechal slyšet, že není „většího nebezpečí“ pro Izrael než dohoda o příměří s Hamásem.

Vyzval pak premiéra, aby se zasadil o „ostrou a rychlou válku, která zničí nepřítele v Gaze a odstraní tak hrozbu pro Izrael na dlouhá léta dopředu“.

Simone Radačičová

Více článků od autora