Evropská unie

11. 11. 2020, 17:25

“Hodné jsme už byly!” křičí polské ženy, které rozpoutaly největší demonstrace za dekády

Vojtěch Boháč, Aneta Václavíková

Demonstrace, které během posledních tří týdnů zachvátily celé Polsko, jsou největší za poslední dekády. Stejně jako v sousedním Bělorusku jsou jejich hlavní hnací silou ženy. Proč vyšly statisíce Polek do ulic a jaké změny mohou zemi přinést se dozvíte v naší reportáži z bouřící se Varšavy.

“Jebać PiiiS,” ozývá se z reproduktorů táhlý vokál na hudbu Call On Me od Eric Prydz. Tisíce lidí zakřičí v odpovědi do refrénu rázně a krátce: “Jebać PiS.” Nadávky na vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) ovládly současné protesty. Po letech protivládních protestů opozici očividně došla trpělivost o čemkoliv debatovat. Zvlášť o tom, jestli má stát úzce provázaný s církví rozhodovat, co ženy mohou a nemohou dělat se svým tělem.

“Bylo tu hodně lidí, kteří si stěžovali, že jsou současné protesty příliš vulgární, že není potřeba být tak útoční,” vysvětluje mi po cestě na demonstraci náš průvodce Slávek, proč si současné protesty říkají občas z legrace také hnutí osmi hvězd a na plakátech je často k vidění ***** ***. Co znamenají hvězdičky? “Jebać PiS,” vysvětluje mi s úsměvem.

Protesty začaly 22. října, když Ústavní soud obsazený soudci loajálními vládní straně rozhodl, že téměř všechny potraty – včetně těch, kdy je plod vážně poškozený – jsou nyní protiústavní.

Chcete vědět, jak to celé pokračovalo? Sledujte naši novou reportáž na začátku článku.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Aneta Václavíková

Více článků od autora