
Tisíce Palestinců, kteří už museli opakovaně opustit své domovy, čelí nové pozemní operaci izraelské armády a s ní spojené evakuaci. Zároveň v Pásmu pokračuje krize způsobená omezením potravinové pomoci.
Izraelská armáda zahájila pozemní a letecký úder na město Dajr Balah ve střední Gaze. Operace začala brzy ráno v pondělí 21. července, jen několik hodin poté, co vojsko vydalo příkaz k evakuaci pro civilisty z jihozápadní části města.
V oblasti žijí tisíce vysídlených Palestinců, kteří už předtím museli uprchnout před válkou především z Rafahu nebo Chán Júnis na jihu Gazy. V rámci Dajr Balah tak vzniklo stísněné improvizované stanové městečko.
„Evakuace se vztahuje na celý Rafah. A teď i na polovinu Dajr Balah. Kam máme jít?“ položil ve vyjádření pro agenturu AP řečnickou otázku jeden z tamních obyvatel.
Desítky tisíc lidí utekly přes noc na pondělí nakonec směrem k pobřeží. Mezi obyvateli se stále častěji objevují obavy, že poslední kroky izraelské armády by mohly být součástí širší snahy vybudovat nový koridor. Ten může izolovat Dajr Balah od okolí.
Pokud by se podobné zprávy potvrdily, šlo by o už třetí podobný koridor rozdělující území Pásma.
Gazánští novináři popsali stanici BBC, že tanky a vojenská vozidla pod leteckou ochranou vstoupily do města směrem od checkpointu Kisufim. Některé části města zasáhly desítky dělostřeleckých granátů a následně se dovnitř posunula izraelská vojska.

Izraelská armáda se domnívá, že Hamás by v oblasti mohl ukrývat rukojmí unesené 7. října 2023, napsala agentura Reuters s odkazem na dobře informované zdroje. Nejméně dvacet ze zbývajících padesáti rukojmí by mělo být naživu.
Rodiny unesených vyjádřily obavy a požádaly izraelskou armádu, aby vysvětlila, jak je chce během vojenské operace ochránit.
Izraelská armáda odstartovala další pozemní operaci v době, kdy gazánští zdravotníci varují před „masovým úmrtím“ kvůli hladu. Situace se neustále zhoršuje, protože Izrael do oblasti vpouští jen zlomek potřebné pomoci. Nemocnicím chybí palivo, léky i potraviny, a hrozí, že nebudou schopné poskytovat péči pacientům.
Mluvčí gazánského ministerstva zdravotnictví Chálil Al-Dekran popsal, že zdravotníci dostávají jediné jídlo denně. Do nemocnic mezitím míří stovky lidí kvůli vyčerpání způsobenému hladem.
Čtěte také: „Udělali jsme z Gazy Hirošimu,“ říkají izraelští vojáci
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě dostává zoufalé zprávy o hladovění Palestinců v Gaze, včetně svědectví svých zaměstnanců. Ceny potravin vzrostly v Pásmu až čtyřicetkrát.
Gaza a její hladovějící obyvatelé přitom prožili jeden z nejtragičtějších dnů od začátku izraelského bombardování – v neděli 20. července bylo izraelskou armádou pobito nejméně osmdesát Palestinců, kteří dorazili pro potravinovou pomoc.
Organizace Světový potravinový program spadající pod OSN uvedla, že většina obětí se shromáždila u hraničního plotu. Čekající lidé doufali, že dostanou mouku z konvoje OSN, když je zasáhla palba od izraelských odstřelovačů i z tanků.
Mezitím v katarském Dauhá dále probíhají rozhovory o možném příměří. Žádného průlomu mezi Izraelem a Hamásem ale zatím vyjednavači z Kataru, Egypta a USA nedosáhli.