Politika

17. 05. 2024, 06:11

Jak si Trump vybírá viceprezidenta? Zabitý pes ho nezajímá, jde mu o loajalitu

Matěj Schneider

Donald Trump a jeho minulý viceprezident Mike Pence / Foto: Shutterstock

Spekulace o tom, koho by si k sobě Donald Trump mohl vybrat jako viceprezidenta, sílí. Jeho výběr bude důležitou zprávou o tom, jak chce koncipovat svůj případný návrat do Bílého domu: převáží snahy o smír s establishmentem, nebo si najde někoho, kdo sdílí jeho hlavní postoje?

Letošní americké prezidentské volby jsou personálně trochu nuda. Od počátku bylo jasné, že nikdo nemá reálné šance ve stranických primákách porazit Joea Bidena a Donalda Trumpa.

Když se nemůže vybít na primárkovém napětí, musí americký tisk naplnit nezvykle dlouhou kampaň před všeobecnými volbami něčím jiným. Logickou náhražku novinářům v tomto ohledu poskytují spekulace o tom, koho si může Trump vybrat jako viceprezidenta či viceprezidentku.

„Nenáviděla jsem toho psa,“ píše jihodakotská guvernérka Noem ve své knize.

S takovým pokrytím bezmála palácových intrik a drbů o Trumpových preferencích se to dá snadno přehnat a výsledkem je nekonečné mediální mlácení prázdné slámy. Zároveň ale nelze popřít, že Trump svým výběrem může dát jasně najevo, jak by chtěl uchopit svůj potenciální druhý mandát. A dle průzkumů skutečně potenciální je.

Není ale třeba zastírat, že probírání se republikánskými politiky, které Trump zvažuje, může být mnohdy dost zábavné. O pořádný spektákl se v posledních týdnech postarala jihodakotská guvernérka Kristi Noem.

V USA je zvykem, že politici, kteří se uchází o vyšší volené funkce, vydávají autobiografické knihy nevalné kvality. Snaží se v nich vykreslit v co nejpozitivnějším světle, ale zároveň samozřejmě chtějí, aby se s nimi jejich případní voliči mohli trochu ztotožňovat.

Zastřelit jak psa

Kristi Noem tuto výzvu pojala hodně svérázným způsobem. Ve své knize No Going Back popsala historku, jak zabila psa. Pořídila si štěně německého drátosrstého ohaře. Pes ale zlobil a jednou dokonce zakousl několik slepic. Noem zaplatila odškodné majiteli slepic a pak svůj problém se psem razantně vyřešila po svém: zavedla ho do štěrkovny a tam ho zastřelila. „Nenáviděla jsem toho psa,“ píše Noem v knize.

Není to jediná historka o zabíjení zvířat, kterou Noem v knize popisuje. Zabití psa ji tak povzbudilo, že se rozhodla vyřešit další „nepříjemný“ problém. Na stejné místo zavedla záhy také „zlého“ kozla, o kterém tvrdí, že několik let terorizoval její děti a ničil jim oblečení. Ten při své „popravě“ vyskočil a guvernérka si tak stěžuje, že na něj musela vyplýtvat dva náboje.

Je zřejmé, proč Noem tento příběh do knihy zařadila – zjevně se chtěla vykreslit jako nekompromisní politička, která se nebojí dělat těžká, nepopulární rozhodnutí. „Nebyla to příjemná práce, ale někdo to musel udělat,“ plácá se po zádech Noem v knize.

„Tyhle věci jsou zničující. V politice není nic populárnějšího než psi. A ona jednoho zabila – a stále o tom mluví… To je zarážející a ukazuje to její špatný úsudek,“ komentoval kauzu nejmenovaný člověk z Trumpova okruhu.

Přímo exprezidenta ale, zdá se, historka neodradila. „Má za sebou špatný týden. Všichni máme občas špatný týden,“ řekl Trump v rozhlasovém rozhovoru. Sympatie republikánských voličů se pak Noam snažila v rozhovoru pro CNN získat zpátky. Naznačila, že by klidně stejným způsobem odstranila i Bidenova psa Commandera, který v uplynulých letech pokousal v Bílém domě celou řadu lidí.

Guvernérčin špatný týden ale nespočíval jen v žehlení historky o psím mordu. Kromě toho ji americká média nachytala, že v knize zmiňuje, jak se setkala se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora