Donald Trump

05. 05. 2025, 08:23

Jestřáb sestřelen. Tanečky kolem Waltze odhalují směřování Bílého domu

Matěj Schneider

Bývalý národněbezpečnostní poradce amerického prezidenta Mike Waltz | Foto: Noam Galai / Shutterstock
Bývalý národněbezpečnostní poradce amerického prezidenta Mike Waltz | Foto: Noam Galai / Shutterstock

Je americký prezident Donald Trump v zahraniční politice spíše jestřáb, nebo patří k nové vlně zdrženlivějších republikánů? O dalším směřování jeho vlády v otázkách národní bezpečnosti napovídá vyhazov poradce Mikea Waltze.

Ještě na konci dubna se národněbezpečnostní poradce Mike Waltz snažil během veřejné schůze v Bílém domě svému šéfovi co nejvíce vlichotit.

„Máme za sebou sto dní síly a respektu pod vaší taktovkou,“ řekl Waltz směrem k Donaldu Trumpovi.

„Je mi ctí, že mohu sloužit ve vaší vládě,“ dodal.

Trump mu poděkoval a hned druhý den ho zbavil funkce. 

Americký prezident popírá, že by svého poradce trestal – okamžitě ho nominoval na post velvyslance při Organizaci spojených národů. Americká média ale Waltzův odchod z Bílého domu vesměs interpretují jako trest za jeho roli v nedávném skandálu.

Právě Waltz založil nechvalně proslulý groupchat na platformě Signal, ve kterém vrchní členové Trumpova kabinetu v přímém přenosu dohadovali vojenský útok na jemenské Hútíe.

Čtěte také: Groupchat národní obrany. Co říká nový skandál o Trumpově kabinetu?

Trump se údajně chtěl vyhnout jakémukoliv vyhazovu. Taková varianta by prý byla interpretována jako kapitulace médiím.

Nejspíše i proto teď Waltzův odchod rámuje jako povýšení. I během poslední vládní schůzky média zachytila Waltze nahlížejícího do nedostatečně zabezpečené aplikace, tentokrát od izraelské firmy TeleMessage.

Kromě Waltze byl v kontextu stejné kauzy nejpravděpodobnějším adept na odchod z Trumpovy vlády ministr obrany Pete Hegseth. Do zmíněného nedostatečně zabezpečeného skupinového chatu nasdílel nejchoulostivější údaje o průběhu útoku a pohybech amerických jednotek.

Navíc se v průběhu dubna ukázalo, že podobné informace sdílel i do dalšího skupinového chatu, ve kterém byla také jeho manželka a bratr. 

Ministr Hegseth však v současném Bílém domě disponuje užšími vazby než Waltz – ten má jakožto bývalý floridský kongresman spojence spíše na Kapitolu. I pro jeho dřívější sněmovní roli se snažila Waltzovo zapojení do Trumpovy vlády usnadnit prezidentova šéfka štábu Susie Wiles, která je vlivnou postavou floridské republikánské strany. 

Jejich vztahy podle mnoha amerických médií rychle zhořkly a Wiles prý začala Waltze vnímat jako příliš namyšleného.

Stejně tak viceprezident J. D. Vance, kterého Waltz doprovázel na cestě do Grónska, měl podle novinářů Marca Caputa a Baraka Ravida z webu Axios apelovat na Waltze, aby se snažil s ostatními členy Trumpovy administrativy více spolupracovat. 

V uplynulých týdnech se pak v amerických médiích množily zvěsti, že Waltz je „na tenkém ledě“, který se tenčí čím dál víc.

„Už nějakou dobu šlo o efektivně mrtvého muže,“ psali minulý týden Caputo a Ravid.

Rozpolcený trumpismus

Kromě osobních antipatií a nevraživostí je ale Waltzův odchod z Bílého domu zajímavý v ideologické rovině.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora