Politika

12. 06. 2024, 06:30

Jsem chcimír, stejně jako Ukrajinci. Pro vítězství ale musíme obětovat všechno

Vojtěch Boháč

David Stulík Foto: Voxpot

Ve východní Evropě se dnes bojuje o to, zda tamní země zůstanou součástí impéria, nebo si vybojují drahou svobodu. Jejich představitelé se mohou snadno objevit před volbou, zda být proruským státníkem, nebo prozápadní mrtvolou. O tom jsme se bavili s Davidem Stulíkem, zvláštním zmocněncem pro země Východního partnerství.

Ještě v roce 2013 si Ukrajinci neuvědomovali, že je Rusko nepřítel, stejně jako si to dnes často neuvědomujeme my. Tehdy dávala Ukrajina na obranu půl procenta HDP. Protože nebyla připravena, tak dnes utrácí za obranu procent 40, vysvětluje v novém díle podcastu Bulletproof Stulík, který pracoval v letech 2007 až 2019 na Ukrajině jako mluvčí Evropské unie.

„Tenkrát jsme si nedokázali představit, jak moc bude Rusko lpět na udržení impéria. Podcenili jsme to, jak silně země v jeho okolí toužili po evropských hodnotách,” říká s tím, že dnes už je třeba zemi zastavit silou, protože vybičovanost Rusů jít v případě vítězství dál je příliš velká.

Bavili jsme se o tom, jestli nad Východní Evropou padá nová železná opona, i jaké silové metody Rusové používají proti politikům v zemích, které vidí ve sféře vlivu.

Máte raději audio?

Vojtěch Boháč

Více článků od autora