Politika

13. 03. 2024, 12:57

„Jsi holka, nebo kluk?“ Situace queer osob v Rusku je nesnesitelná

Eva Čeplová

Protest za práva LGBTQ v Moskvě v roce 2015 / Foto: Flickr

Brutální policejní zátahy, cenzura i radikálnější společnost. Po soudním zákazu hnutí LGBTQ v Rusku přešla tamní queer komunita prakticky do úplné ilegality.

Městečko Koltuš v Leningradské oblasti, polovina února. V jedné ze zdejších chalup právě probíhá bujarý večírek. Zhruba 16 mladých lidí, z nichž někteří patří ke queer komunitě, se sem sjelo na narozeniny jednoho z účastníků. Alkohol teče proudem, hudba zvesela hraje, když tu náhle se hluboko nad ránem oslava promění v zlý sen.

Do domu v jednom okamžiku vtrhne policejní komando a všechny povalí na zem. Následují hodiny nesnesitelného čekání a ponižování. „Obcházeli nás a každého se ptali, jestli je kluk, nebo holka. Dělali u toho hloupé vtípky, přáli nám smrt. Pokládali nám otázky typu: kde máš penis, kam jsi ho dal?“ popsal nezávislému serveru Mediazona jeden ze zadržených. Ty, u nichž si strážci zákona prý nebyli pohlavím jisti, údajně nutili se svléknout před vyšetřovatelem. Na podlaze s rukama za hlavou pak zbytek oslavenců strávil celých pět hodin.

Čtěte také: Afrika byla a bude queer. Proč se daří homofobii z evropského dovozu?

Používání taseru, pěsti do obličeje, kopance, svlékání do naha i hodiny strávené na zemi. Tak vypadá typický scénář nočních policejních zátahů na takzvané gay večírky. Mnohdy při nich nechybí ani další ponižující úkony jako třeba dělat dřepy, kliky či zpívat ruskou hymnu. I tak vypadá realita poté, co ruský Nejvyšší soud loni v listopadu označil LGBTQ „hnutí" za extremistické a zakázal jeho působnost na území Ruska (zákon vešel v platnost 10. ledna 2024, pozn. red.).

Spirála spontánního násilí

„Netradiční“ party sice strážci zákona občas nečekaně navštívili i předtím, po přijetí nového zákona však jakékoli dřívější hranice padly. Dnes policie klidně vtrhne i do soukromého domu a oproti minulosti se už nezdržuje žádnými formalitami. „Jedná se o systémové spontánní násilí, které provádějí představitelé státu spolu s některými veřejnými činiteli,“ popisuje pro nezávislý server Nastajašeje vremja lidskoprávní aktivista Igor Kočetkov. Dodává rovněž, že míra agrese při raziích vůči lidem z komunity od rozhodnutí Nejvyššího soudu významně vzrostla.

Dokladem jsou i videa z policejních nájezdů, která v poslední době unikla na sociální sítě. „S kým to takhle mluvíš, ty hajzle?“ křičí muž v civilu za přítomnosti policisty na mladíka ležícího ve sněhu, zatímco ho brutálně kope do hlavy před podnikem Tipografija ve městě Tula. V něm právě probíhá zatýkání. Rozneslo se totiž, že se tu prý koná „gay-večerinka“, tedy gay večírek. Pro ruské bezpečnostní složky signál ihned vypravit několik dodávek s po zuby ozbrojenými muži a vydat se na několikahodinový výjezd.

Trest nemine ani ty, kteří jakkoliv demonstrují svoji podporu sexuální menšině, třeba jen náušnicemi v duhových barvách.

Zatímco dříve ve velkých městech podobné podniky praskaly ve švech, po listopadovém rozhodnutí Nejvyššího soudu je podle reportáže Kary Barik pro Deutsche Welle obchází strach a prázdnota. Mnohé z nich přijaly tvrdá bezpečnostní opatření, jiné kluby už raději pro queer akce své dveře „na neurčito“ uzavřely.

Kompletní zákaz LGBTQ, jímž vyvrcholila dosavadní více jak desetiletá cesta potlačování práv této menšiny, však doléhá mnohem dál než jen ke dveřím nočních podniků. Jestliže už předtím bezpečnostní složky a úřady tvrdě potíraly duhové symboly, prostřihávaly filmy, cenzurovaly knihy a ustavičně démonizovaly členy menšiny, tak nyní Kreml posunul laťku ještě o stupeň výše.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.