Lifestyle

07. 03. 2024, 13:36

​Kalíšky i látkové vložky zadarmo. Katalánsko bojuje proti menstruační chudobě

Eva Čeplová

Ilustrační foto / Zdroj: Shutterstock / David Pereiras

Region na severovýchodě Španělska přišel s novinkou. Od tohoto týdne bezplatně poskytuje ženám udržitelné menstruační potřeby. Iniciativa se zatím setkává s velkým zájmem.

„Můj menses, moje pravidla“. Tak zní slogan nové kampaně, s níž se před pár dny vytasila katalánská vláda. Hlavní cíl je jasný: zatočit nadobro s menstruační chudobou a udělat něco pro životní prostředí. 

Kvůli tomu se severovýchodní španělský region rozhodl pro neobvyklý krok: zdarma poskytovat ženám menstruační pomůcky určené k opakovanému užití. Španělky si tak od pondělka mohou v katalánských lékárnách bezplatně vyzvednout menstruační kalíšky či spodní prádlo nebo přímo látkové vložky.

Od prvního dne hlásí lékárny podle španělského deníku El País velký zájem. „Přišla jsem do práce před půl hodinou a už mě o tyto výrobky požádalo sedm lidí,“ uvedla jedna z lékárnic z barcelonské čtvrti Sants. „Bylo to překvapení,“ dodala. Podle jejích slov vůbec nejvíce žádají menstruační kalhotky a kalíšky, zatímco látkové vložky příliš oblíbené nejsou.

Mezi těmi, kdo si hned první den pro tyto produkty přišel, je i pětadvacetiletá Laia. Vůbec poprvé vyzkouší menstruační kalhotky, které mají životnost až pět let. Kalíšek je pro ni nepohodlný.

„Nikdo mě nenaučil, jaké produkty jsou nejužitečnější. Je to zamlčované téma, i když s kamarádkami o tom mluvíme stále víc,“ dodává. Líbí se jí, že se jedná o výrobky, které může použít opakovaně. Mají tak nižší ekologickou stopu a šetří i peněženku. „Každý měsíc spotřebuji celou krabičku tamponů. To je hodně odpadu, je třeba jej omezit,“ doplňuje.

Desítky tisíc za život

Nové opatření, jak píše server The Guardian, může pomoct až 2,5 milionu žen. S iniciativou se regionální vláda vytasila poté, co průzkumy ukázaly, že 44 procent žen v Katalánsku si nemůže hygienické pomůcky dovolit.

23 % obyvatelek oblasti pak odpovědělo, že kvůli vysokým nákladům musí dokonce menstruační potřeby určené k jednorázovému užití používat opakovaně.

Růst cen se totiž nevyhýbá ani hygienickým produktům. Kvůli tomu pak více než pětina žen ve Španělsku upadá do takzvané menstruační chudoby. Ta může vést nejen k izolaci, ale též k infekci či syndromu toxického šoku.

Za vložky, tampony či další pomůcky mohou ženy utratit za celý život v průměru až 2500 eur (okolo 63 tisíc korun). Jak tedy mohou Katalánky obdržet menstruační potřeby zdarma? Jen přijít do lékárny nestačí. Nejprve si musí do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci aplikaci Meva Salut, což v překladu z katalánštiny znamená Moje zdraví. Ta pak vygeneruje každé uživatelce zvláštní QR kód, jež pak předloží v lékárně. Tamní zaměstnanci by neměli udržitelné potřeby jen vydat, ale také poradit s výběrem nebo vysvětlit, jak se používají.

Katalánsko není jedinou oblastí na světě, která se rozhodla vypořádat s menstruační chudobou. Ke stejnému kroku se uchýlilo i Skotsko, které od srpna 2022 zadarmo poskytuje vložky a tampony všem, kteří je potřebují. K bezplatným menstruačním pomůckám se tak ženy dostanou třeba na úřadech, školách či univerzitách. Další distribuční místa pak naleznou v mobilní aplikaci PickMyPeriod.

Zákon, jenž bojuje proti tomuto typu chudoby, schválilo Skotsko již v roce 2020. V platnost ovšem vešel až o dva roky později. Navzdory tomu je však stále Katalánsko prvním regionem na světě, který rozdává udržitelné pomůcky, a ohlíží se tak i na životní prostředí.