Burisma

12. 06. 2024, 16:20

Každý chvilku tahá pilku: Nejdřív Donald Trump, teď je vinen Hunter Biden

Matěj Schneider

Prezident Biden a jeho syn Hunter před Bílým domem. Foto Shutterstock
Prezident Biden a jeho syn Hunter před Bílým domem. Foto Shutterstock

Nedávno si vyslechl rozsudek „vinen“ u soudu Donald Trump, krátce po něm syn současného prezidenta Hunter Biden. Oba tyto rozsudky jsou si i podobné v tom, že se netýkají nejzávažnějších obvinění, které se nad oběma muži vznáší.

Ve Spojených státech je volební rok. Větší pozornost než samotná předvolební kampaň, ale přitahují soudní procesy. Poté, co byl před dvěma týdny shledán vinným exprezident Donald Trump v případě týkajícího se takzvaného „držhubného“ pro své údajné milenky, se teď pozornost přesunula k synovi současného prezidenta: Hunteru Bidenovi.

Ten ve státě Delaware čelil žalobě kvůli tomu, že si tu před několika lety koupil zbraň. Na dotazníku, který vyžadují tamní úřady ale zaškrtl, že neužívá žádnédrogy. Ve stejné době přitom zápolil se závislostí na cracku. Dvanáctičlenná porota ho nyní shledala vinným ze lhaní při prověrce a držení zbraně zatímco byl závislý. Teoreticky mu tak hrozí i vězení.

Jak republikáni tak demokraté tak dostali ty rozsudky, které si vymodlili. Zatím to ale nevypadá, že by tak dramatické verdikty výrazně ovlivnily předvolební průzkumy.

„Jsem prezident, ale také táta. Jill a já milujeme našeho syna a jsme pyšní na to, jaký je z něj dnes muž. Tolik rodin, jejichž blízcí bojovali se závislostí, chápe pocit hrdosti, když vidí, že se z ní někdo, koho milují, dostal,“ komentoval rozsudek prezident. „Jak jsem také řekl minulý týden, přijmu rozsudek a budu nadále respektovat soudní proces,“ dodal.

Velká část médií i komentátorů se neubránila hledání určité symetrie mezi oběma soudními procesy. U Trumpa titulky tamního tisku upozorňovaly  na to, že jde o „prvního bývalého prezidenta USA odsouzeného za trestné činy“. O procesu s Hunterem Biden pro změnu napsal reportér britské BBC, že se jednalo o „první trestní stíhání dítěte úřadujícího prezidenta“.

Paralely obou kauz jsou ale ještě hlubší. Jak u Trumpa tak u Huntera Bidena totiž padly rozsudky v případech, které zdaleka nepatří k tomu nejzávažnějšímu, z čehož jsouobviňováni.

Trump čelí dalším třem trestněprávním žalobám. Před soud půjde ještě kvůli nepravomocnému zacházení s utajenými dokumenty, nebo – což je ještě vážnější – zpochybňování výsledků minulých prezidentských voleb. Všechny tyto další procesy se ale kvůli mnoha komplikacím stále odkládájí a odkládají. Takřka jistě se výrazně nepohnou před listopadovými prezidentskými volbami. Američtí liberálové, kteří doufali, že soudní tahanice nenávratně poškodí Trumpovy volební vyhlídky, si tak musí vystačit tímto jedním případem „držhubného“.

Pod nánosem drog a sexuálních podrobností kauz kolem Huntera Bidena naleznete závažná nařčení z nepotismu a zneužívání postavení vlivu svého otce. Týká se to – například Hunterova členstvím ve správní radě ukrajinské energetické firmy Burisma.

Je to jen zástěrka

Republikánští zastupitele na Kapitolu trávili velkou část loňského roku snahami dotáhnout vyšetřování v těchto kauzách do fáze, kdy by byli schopni kromě Huntera vše napojit i přímo prezidenta Joea Bidena. Přes neúnavnou snahu a vyhýbavé a postupně se měnící vyjádření prezidenta se jim to ale jednoznačně nepodařilo. I oni se tak teď musí smířit „jen“ s verdiktem v případě drog a zbraní. 

To samozřejmě vyvolává u politické strany, která se profiluje jako nekompromisní odpůrce většiny regulace střelných zbraní, trochu paradoxní momenty. Je těžké nevypadat jako pokrytec, když najednou oslavujete tvrdou ruku zákona jen proto, že dopadla na syna vašeho politického oponenta. 

Někteří si ale stojí za svými deregulačními principy. „Hunter si možná za něco zaslouží být vězení, ale nákup zbraně to není,“ tweetoval libertariánsky smýšlející zastupitel z Kentucky, Thomas Massie. „V této zemi jsou miliony uživatelů marihuany, kteří vlastní zbraně, a nikdo z nich by neměl být ve vězení za to, že si koupil nebo držel střelnou zbraň v rozporu s platnými zákony,“ dodal kongresman rezolutně. 

Jiní ale mají jasno. Verdikt pro prezidentova syna je jen zástěrka. „Nechápejte to špatně – šli po Hunterovi kvůli tomu, aby po něm nemuseli jít kvůli zločinům, které by mohly Bidena potopit. Nespouštějte oči z míče,“ šikoval své fanoušky konzervativní komentátor Shashank Tripathi, známý pod přezdívkou Comfortably Smug.

Faktem ale je, že se americkým úřadům do soudu s prezidentovým synem příliš nechtělo. Loni v létě to vypadalo, že se jeho prohřešky smetou ze stolu bez stání před porotou pouhou dohodou o trestu s prokurátorem. Tato vyjednávání se loni v létě rozpadla po zásahu příslušné soudkyně a hlasitých protestech ze strany republikánů. Soudní proces a aktuální verdikt nad Hunterem Bidenem je částečně důsledkem vyslyšeného tlaku amerických konzervativců. 

Jak republikáni tak demokraté tak dostali ty rozsudky, které si vymodlili. Zatím to ale nevypadá, že by tak dramatické verdikty výrazně ovlivnily předvolební průzkumy. Lehkým favoritem v listopadových volbách je stále Donald Trump. A zákopy obou prezidentských kampaní jsou dávno tak vyhloubeny, že se hraje jen o hrstky nerozhodnutých.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Burisma, Washington, Biden, Trump, USA