Politika

16. 02. 2024, 14:56

„Kolikrát můžete říct poslední slovo?“ Navalného závěrečná řeč před soudem

Vojtěch Boháč

"Válka je dílem despotismu. Kdo chce bojovat proti válce, musí bojovat pouze proti despotismu," pronesl Alexej Navalnyj ve své poslední řeči před soudem.

„Válka je dílem despotismu. Kdo chce bojovat proti válce, musí bojovat pouze proti despotismu,“ pronesl Alexej Navalnyj ve své poslední řeči před soudem.

V nápravné kolonii číslo 2 města Pokrov proběhlo 15. března roku 2022 výjezdní zasedání Lefortovského soudu města Moskvy. Souzeným byl opozičník Alexej Navalnyj. Za údajnou zpronevěru peněz jeho vlastní protikorupční organizace Fond boje s korupcí dostal 13 let za mřížemi. Na základě soudní videonahrávky přinášíme Navalného poslední slova.

„Obžalovaný Navalnyj, máte poslední slovo.“ Kdybych dostal zaplaceno za každou tuto větu, a to i s přihlédnutím k poklesu kurzu, byl bych už dávno boháčem.

Už je mi trochu k smíchu, že mám tolik posledních slov. Lidé asi valí oči a říkají si: Když jde o poslední slovo, proč pořád mluví a mluví a mluví a mluví a mluví?

Upřímně řečeno, i tentokrát, když proces začal, jsem si myslel, že poslední slovo dokonce odmítnu říct. Kolikrát můžete říct poslední slovo?

Ale přesto jsem se rozhodl ho říct. Je to zvláštní věc – to, co se v tomto divadle jmenuje „poslední slovo“. Když pracujete poslední den v obchodě, víte, že na obchod nenapíšou výprodej, ale likvidace. A to je věc, která přitáhne každého, všichni si přijdou něco koupit.

Poslední slovo je zkrátka příležitost říct něco, co bude tak nějak slyšet trochu víc. Takže já řeknu své poslední slovo.

Chci začít tím, že… Bude to vlastně taková odpověď. Tyhle procesy jsou v podstatě takový dialog mezi mnou, mými spolupracovníky a vládou.

My řekneme: „Děláme tohle a tohle.“

A oni řeknou: „Dobře, dostanete za to pět let vězení.“

A pak zase my: „A děláme ještě tohle.“

A oni: „Dobře, tak tady dostanete další.“

A my pokračujeme.

A oni, že teď jsme tedy extrémisté.

Čtěte také: „Umři za Boha i Rusko!“ Jak pravoslavní kněží zvyšují na frontě bojového ducha

Chtěl bych využít příležitosti posledního slova a učinit oficiální prohlášení pro ty, kteří si myslí, že se Fond boje s korupcí zastaví, přeruší, zpomalí, rozpadne nebo se s ním něco stane kvůli tomu, že jsem byl dlouho v izolaci. Možná někdo doufá, že po vynesení rozsudku přijdou nějaké hrůzy.

Ne, nejenže se nezastaví, ale náš protikorupční fond se stane globálním. Založíme mezinárodní organizaci Fondu boje s korupcí, který se bude dál zaměřovat na Kreml. Bude větší, silnější. Budeme natáčet více videí, budeme dělat více vyšetřování, budeme odhalovat více těch lidí, kteří brání naší zemi žít. Takže Fond boje s korupcí se bude jen rozrůstat a stane se mezinárodním.

Pokud jde o tento proces. Měl samozřejmě velkou zvláštnost, velmi se lišil od všech ostatních. Samozřejmě vůbec ne nějakými procesními věcmi, ani tím, že se odehrává ve vězení, ani těmi absurdními požadavky na gigantický trest. Protože, při vší úctě, ctihodnosti, nepodařilo se vám překonat rekord, když jsem byl souzen u soudu v Chimkách. Tam jsem seděl s portrétem Ježova a Jagody nad sebou. To bylo naprosto super, tenhle soud je prostě až na druhém místě.

 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Navalnyj, Rusko, Soudy