Demokratická strana

28. 07. 2023, 10:13

Komunistická propaganda, KKK a upalování panenek. Proč americké konzervativce znervózňuje Barbie?

Matěj Schneider

Jeden z nejočekávanějších snímků roku vyvolal mezi americkými konzervativci bouři. Jak reagují na film o plastové panence Barbie a proč mají pocit, že jim jejich ideologičtí oponenti doslova ukradli hračku?

Jedním z prvních amerických politiků, kteří se proti snímku Barbie vymezili, byl texaský senátor Ted Cruz. Rozčílil ho ten samý detail z filmu, kvůli kterému ho zakazují některé země z jihovýchodní Asie. V jednom záběru se objevuje dětsky nepřesná mapa světa, na které je ovšem u břehů Asie nakreslená přerušovaná čára. V té mnozí vidí „linii devíti čar“, která symbolizuje čínské územní nároky v Jihočínském moři.

Podle senátora Cruze nejde o náhodu, ale záměr tvůrců. „Snaží se lízat paty čínské komunistické straně, protože chtějí na filmu vydělat peníze na prodejích v Číně,“ říkal nedávno v rozhovoru na Fox News.

Čtěte také: Růžová dostala stopku. Proč se v některých částech světa na Barbie nepodívají?

Tento americký televizní kanál se ostatně tématu v posledních týdnech drží. „Je teda Barbie komunistka?“ ptala se nedávno moderátorka Rachel Campos-Duffy. „Možná!“ odpověděl jí rozverně její moderátorský kolega.

Minulý týden se panel komentátorek (a britského komentátora) na Foxu shodl na tom, že nikdo z nich sice Barbie neviděl, ale že je potřeba se bavit o „toxické feminitě“.

„Chápete, co se děje?“ ptala se v jiném panelu Foxu moderátorka Dana Perino při debatě nad mapou, která ukazuje, že přes konzervativní kritiku lidé ve státech, v nichž dominují republikáni, navštěvují Barbie v hojných počtech. „Nejsem si úplně jistý,“ odpovídá jí rozpačitě moderátor Bill Hemmer.

Nikdo z nás nečekal 114 minut zlomyslné, zahořklé, podlé a hraničně šílené nenávisti k mužům a ke všemu, co s nimi byť jen vzdáleně souvisí.

Republikánský kongresman za Floridu Matt Gaetz sice navštívil po boku své manželky washingtonskou premiéru Barbie oděn v růžové sako, film se jim však zjevně nelíbil. „Doporučuju se pouze módně inspirovat a do kina nechodit,“ psala na Twitter kongresmanova žena Ginger Gaetz.

Na Barbie jí vadilo mimo jiné to, že Ken má „neuspokojivě málo testosteronu“ a že podle ní snímek hlásá, že muži a ženy nejsou schopni pozitivně spolupracovat. „V tuhle chvíli už bojkotuju tolik věcí! Docházejí mi věci k bojkotování,“ stěžovala si v kontextu odsudků Gaetz na stanici Newsmax bývalá členka Trumpovy administrativy Mercedes Schlapp.

„Film možná zprvu působí bujarým dojmem, jeho scénář je ale nevrlejší než průměrný seminář ženských studií,“ povzdechne si ve Wall Street Journalu recenzent Kyle Smith. „Zuřivý, neveselý a nevkusný film Barbie je symbolem kultury, která znehodnocuje dětství a dobro,“ běsní pro změnu Armond White na stránkách konzervativní National Review v recenzi, která vyšla pod titulkem „Z Barbie udělali zbraň“. „Vůbec to není pro děti. Je to feministická ideologická sexuální hračka – kazatelská, nevkusná a protimužská,“ doplňoval White na Twitteru.

Čtěte také: Do kin přišel film Válečnice. Africké Amazonky v něm bojují za svobodu, ženství i černošství

„Nikdo z nás nečekal 114 minut zlomyslné, zahořklé, podlé a hraničně šílené nenávisti k mužům a ke všemu, co s nimi byť jen vzdáleně souvisí,“ hlásá youtuber The Critical Drinker.

Shapirova třičtvrtěhodina

Zdaleka nejvíce energie věnoval proklínání nového snímku konzervativní komentátor Ben Shapiro. „Mí produkční mě vytáhli na Barbie a byl to jeden z nejvíc ‚woke‘ filmů, co jsem kdy viděl,“ stěžoval si Shapiro na Twitteru. Druhý den vydal téměř 43 minut dlouhé video, které začíná sehranou scénkou, v níž hází panenku Barbie do koše a následně jí zapaluje. Film je podle něj čistá feministická propaganda.

„On [Ken], který byl doslova stvořen jako panenka, aby byl s Barbie, se musí naučit žít odděleně od Barbie, a ona se musí naučit žít odděleně od něj. Protože atomizovaná izolace a osamělost je ten nejlepší způsob, jak najít naplnění, dámy a pánové,“ soudí Shapiro. Nelíbí se mu také, že ve filmu desetkrát padne slovo „patriarchát“. Podobně si přisadil i šéf Twitteru Elon Musk: „Dal jsem si panáka pokaždé, když Barbie řekla ‚patriarchát‘… a teprve před chvílí jsem se probudil.“

Svéráznou interpretaci má Shapiro také pro vyvrcholení filmu s Kenovým muzikálovým číslem, které probíhá v rámci boje mezi ním a Barbie. Ta se snaží porazit Kena tím, že intrikami rozhádá všechny Keny mezi sebou a mezitím si ona a její spojenkyně odhlasují návrat ke starým pořádkům.

Barbie je film o tom, jak je těžké být ženou, stejně jako je režisérčin starší snímek Lady Bird o tom, jak je těžké být matkou.

„Takže teď známe strategii demokratů. Jejich strategií pro volby roku 2024 je způsobit, aby mezi sebou republikáni bojovali tenisovými raketami, a mezitím oni si odvolí,“ vysvětluje Shapiro. Ve videu předpovídá, že přes úspěchy prvního víkendu v kinech film následně všichni prokouknou a tržby se rychle propadnou.

Zdaleka ne všechny reakce jsou ale negativní. Ostatně Barbie zjevně bude komerčně nejúspěšnějším snímkem letošního roku. Michiganská demokratická guvernérka Gretchen Whitmer a její tým naopak v posledních týdnech ve vysoké kadenci sdílejí fotky, jimiž se snaží Barbie identifikovat s guvernérkou. „Tato Barbie je 49. guvernérkou skvělého státu Michigan,“ psala Whitmer ve tweetu. Mezi demokraty, zdá se, Barbie problémy mít nebude.

O to překvapivější jsou ojedinělé pozitivní reakce některých amerických konzervativců. Helen Andrews, komentátorka časopisu American Conservative, si jen málokdy nechá ujít příležitost přisadit si v rámci amerických kulturních válek. Snímek Barbie se jí ale evidentně líbil. „Barbie je film o tom, jak je těžké být ženou, stejně jako je Lady Bird (starší snímek Grety Gerwig, pozn. autora) o tom, jak je těžké být matkou. V obou případech stojí obtíže za to, protože člověka spojují s těmi nejhlubšími druhy lásky, které lidstvo zná: se sesterstvím a mateřstvím,“ píše Andrews.

Čtěte také: Kleopatra byla černoška, tvrdí filmaři v upoutávce na nový počin Netflixu. Co je na tom pravdy?

I na National Review se nakonec rozhodli vydat po několika dnech smířlivější text. Podle Jacka Butlera mnoho jeho konzervativních kolegů Barbie prostě nepochopilo. „Aby bylo jasno, ve skutečnosti to vůbec není film o mužích. Ale ne proto, že by je tvůrci snímku nenáviděli. Je o něčem jiném a mnohem zajímavějším. Konzervativci, kteří si myslí něco jiného, se zkrátka jen možná nad vším dostatečně nezamysleli,“ soudí Butler.

Američtí konzervativci si tak náhled na Barbie budou muset ještě vyjasnit. My ostatní už mezitím budeme mít jasno v tom, jestli měl Ben Shapiro pravdu a po úvodním víkendu snímek propadne. A třeba se časem i dozvíme, co si o Barbie myslí Donald Trump, který o hitu léta zatím mlčí.

Matěj Schneider

Více článků od autora