
Po čtyřech dekádách konfliktu oznámila Strana Kurdských pracujících, že ukončí svůj ozbrojený boj. Vyslyšela tak dřívější výzvu svého uvězněného lídra Abdullaha Öcalana.
Strana Kurdských pracujících (PKK), která vedla zhruba čtyřicetiletý boj proti Ankaře, se odhodlala k historickému rozhodnutí: oznámila, že ukončí svůj ozbrojený boj a složí zbraně.
Klíčový krok by mohl výrazně pozměnit tureckou politiku i dění v regionu, mimo jiné v Sýrii, kde Kurdi bojují proti milicím podporovaným Ankarou.
Své rozhodnutí oznámila PKK prostřednictvím tiskové agentury Firat, která má ke skupině blízko. „Dvanáctý Kongres PKK se rozhodl rozpustit svou organizační strukturu a ukončit ozbrojený boj,“ uvedla PKK v tiskovém prohlášení.
Rozhodnutí oznámila několik měsíců poté, co uvězněný lídr strany Abdullah Öcalan vybídl spolubojovníky, aby boj ukončili.
„Svolejte sjezd a rozhodněte se. Všechny skupiny musí složit zbraně a PKK se musí rozpustit,“ napsal šestasedmdesátiletý Öcalan ve svém prohlášení z konce letošního února, které přečetli poslanci z prokurdské strany.
Dodal, že ozbrojený boj překonal svůj původní účel. Podle jeho slov mohou Kurdové dosáhnout dalšího pokroku v získání práv vyjednáváním a rozhovory.
Strana následně na začátku března vyhlásila jednostranné příměří. Reagovala tak na signály z turecké vládnoucí koalice, která naznačila, že by Öcalan mohl být osvobozen, pokud k rozpuštění PKK opravdu dojde.
Bývalý předseda PKK byl odsouzen v roce 1999 a od té doby je držen v žaláři umístěném na ostrově poblíž Istanbulu.
Jakou roli sehraje Öcalan?
„Postupujeme pevnými kroky k cíli Turecka bez terorismu,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve svém projevu ze soboty 10. května.
Pro prezidenta, který zavádí Turecko do stále hlubšího autoritářství, mají poslední kroky PKK klíčový dopad. Podle listu The New York Times může prohlašovat, že uspěl tam, kde jeho předchůdci selhali, a využít úspěch k rozšíření své podpory mimo jiné i mezi Kurdy.
Čtěte také: Kdo neskáče, ten je s Erdoğanem. Reportáž z Turecka na nohou
Detaily dalšího postupu PKK nejsou známé. Strana informovala, že složení zbraní a rozpuštění by měl vést právě Öcalan, a spolu s prokurdskými politiky vyzvala k jeho propuštění nebo alespoň uvolnění podmínek ve vězení, aby mohl na proces dohlédnout.
PKK, kterou Turecko, USA i Evropská unie označuje za teroristickou organizaci, vedla ozbrojené povstání od roku 1984. Jejím původním cílem bylo vytvoření nezávislého státu pro Kurdy – později volala po rozšíření jejich práv.
Kurdové tvoří zhruba pětinu z pětaosmdesátimilionové turecké populace a tvoří menšiny také v Sýrii, Iráku nebo Íránu. Konflikt vedený PKK si vyžádal na čtyřicet tisíc obětí.