Konflikty

27. 05. 2025, 12:56

Konec omezení. Ukrajina může útočit západními zbraněmi na ruské území

Simone Radačičová

Odpal americké balistické střely ATACMS | Foto: Wikimedia Commons
Odpal americké balistické střely ATACMS | Foto: Wikimedia Commons

Ukrajina dostala oficiální povolení útočit západními zbraněmi na cíle v Rusku. Nový německý kancléř Friedrich Merz zároveň nepotvrdil, zda bránící se zemi dodá rakety dlouhého doletu Taurus.

Nový německý kancléř Friedrich Merz oznámil, že Německo společně s Francií, Velkou Británií a Spojenými státy zruší omezení doletu u zbraní, které Ukrajina od svých západních spojenců dostává.

„Neexistují už žádná omezení pro zbraně, které Ukrajina dostává – ať už se jedná o ty britské, francouzské, nebo americké,“ prohlásil politik, který před několika málo dny nastoupil do funkce.

„Ukrajina se tak nyní může bránit útoky na vojenské cíle v Rusku, s jen velmi málo výjimkami,“ upřesnil.

Západní země se ke zrušení omezení odhodlaly jen několik hodin poté, co Rusko podniklo vůbec největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku války.

Do ruského prezidenta Vladimira Putina se následně pustil jeho americký protějšek Donald Trump. „Co se mu to sakra stalo? Zabíjí spoustu lidí,“ prohlásil Trump a později Putina označil za „naprosto šíleného“.

Zkraje ruské invaze na Ukrajinu západní země neposkytly bránící se zemi rakety dlouhého doletu – obávaly se tehdy, že by válku eskalovaly.

Velká Británie a Francie ale později otočily a na Ukrajinu poslaly rakety Storm Shadow a Scalp s doletem asi 250 kilometrů. Loni v listopadu pak tehdejší americký prezident Joe Biden umožnil Kyjevu použít americké balistické střely ATACMS proti cílům v Rusku.

Německo už dlouhé měsíce debatuje, zda má Ukrajině poskytnout rakety Taurus dosahující doletu až 500 kilometrů. Ukrajině by pomohly likvidovat například mosty nebo bunkry.

Předchozí německý kancléř Olaf Scholz sice patřil mezi nejhlasitější zastánce bránící se země, avšak s dodávkou Taurusů neustále váhal, protože se podle svých slov také obával eskalace.

Scholz tvrdil, že nasazení těchto raket by se navíc neobešlo bez podpory personálu z Německa, což považoval za „vyloučené“.

Čtěte také: Na plný plyn. Rheinmetall posílí výrobu i na Ukrajině

Zatím není jasné, jak se k otázce Taurusů postaví jeho nástupce Friedrich Merz. Jak píše server Deutsche Welle, podporu dodávkám už dříve naznačil. V pondělí 26. května ale nevyjasnil, zda je Ukrajině skutečně pošle.

Nový kancléř se navíc rozhodl, že nebude zveřejňovat informace, jaké zbraně Ukrajině Německo poskytuje. Moskva tak nebude mít takový přehled, co přesně do bránící se země proudí.

Simone Radačičová

Více článků od autora