Česko

16. 10. 2023, 05:00

Konec proseb o zbraně: Ukrajina se chce s českou pomocí stát zbrojařskou velmocí

Vojtěch Boháč

Válka na Ukrajině neskončila za tři dny, jak doufal Vladimir Putin, ani za rok, jak doufali Ukrajinci. Kyjev se začíná připravovat na vleklý konflikt, během kterého se má země stát zbrojnicí Evropy. Oprášit zašlou slávu chce i Česko.

Tisíce raket, miliony nábojů do ručních zbraní, jeden zničený tank a obrovské množství další techniky. To je jen část toho, co ukrajinská armáda každý den spotřebuje ve snaze ubránit zemi před ruskou agresí a získat zpět ztracená území na jihu a východě země. Každodenní náklady na vojenské vybavení se pohybují v desítkách milionů dolarů a dělají tak ze země významný zbrojní trh.

Zatímco tématem prvního roku války byly spojenecké dodávky zbraní Ukrajině, s vidinou dlouhé války se země začíná přeorientovávat na to, aby si dokázala zajistit své potřeby sama a časem se stala zbrojnicí Evropy. Právě to mělo být hlavním sdělením prezidenta Zelenského, když na konci září během zbrojařského fóra v Kyjevě vyhlásil vznik mezinárodní zbrojařské aliance.

Čtěte také: V Polsku je válka mnohem blíž: Jak naši sousedi budují armádu k obraně Evropy

„Šlo o to dát spojencům najevo, že Ukrajina dokáže plánovat na dlouho dopředu,“ vysvětluje Voxpotu podstatu Zelenského aliance vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny a bývalý náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný.

„Hlavním sdělením bylo, že Ukrajina už neřeší, co jí mohou spojenci poskytnout během následujících šesti týdnů, jako to bylo během prvních tří měsíců války. Neřeší už ani to, co mohou dodat za 12 až 24 měsíců, jak to bylo od třetího do 15. měsíce války. Teď se řeší, že budujeme alianci, která má vyrábět potřebnou techniku pro obranu Ukrajiny a Evropy na dalších 10 až 20 let,“ popisuje Kopečný.

Nasytit hladový trh

Už během prvního roku války se Ukrajina – v návaznosti na západní dodávky – začala bavit s celou řadou zahraničních zbrojovek. Ty tehdy nicméně váhaly, zda přesunou svou výrobu do země čelící invazi.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Česko, Ukrajina, Zbraně