• Analýzy
  • Klub
  • 16. října 2023

Konec proseb o zbraně: Ukrajina se chce s českou pomocí stát zbrojařskou velmocí

Ukrajinský voják stojící na tanku / Zdroj: Shutterstock /
Ukrajinský voják stojící na tanku / Zdroj: Shutterstock /
Autor
Vojtěch Boháč
Válka na Ukrajině neskončila za tři dny, jak doufal Vladimir Putin, ani za rok, jak doufali Ukrajinci. Kyjev se začíná připravovat na vleklý konflikt, během kterého se má země stát zbrojnicí Evropy. Oprášit zašlou slávu chce i Česko.

Tisíce raket, miliony nábojů do ručních zbraní, jeden zničený tank a obrovské množství další techniky. To je jen část toho, co ukrajinská armáda každý den spotřebuje ve snaze ubránit zemi před ruskou agresí a získat zpět ztracená území na jihu a východě země. Každodenní náklady na vojenské vybavení se pohybují v desítkách milionů dolarů a dělají tak ze země významný zbrojní trh.

Zatímco tématem prvního roku války byly spojenecké dodávky zbraní Ukrajině, s vidinou dlouhé války se země začíná přeorientovávat na to, aby si dokázala zajistit své potřeby sama a časem se stala zbrojnicí Evropy. Právě to mělo být hlavním sdělením prezidenta Zelenského, když na konci září během zbrojařského fóra v Kyjevě vyhlásil vznik mezinárodní zbrojařské aliance.

Čtěte také: V Polsku je válka mnohem blíž: Jak naši sousedi budují armádu k obraně Evropy

„Šlo o to dát spojencům najevo, že Ukrajina dokáže plánovat na dlouho dopředu,“ vysvětluje Voxpotu podstatu Zelenského aliance vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny a bývalý náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný.

„Hlavním sdělením bylo, že Ukrajina už neřeší, co jí mohou spojenci poskytnout během následujících šesti týdnů, jako to bylo během prvních tří měsíců války. Neřeší už ani to, co mohou dodat za 12 až 24 měsíců, jak to bylo od třetího do 15. měsíce války. Teď se řeší, že budujeme alianci, která má vyrábět potřebnou techniku pro obranu Ukrajiny a Evropy na dalších 10 až 20 let,“ popisuje Kopečný.

Nasytit hladový trh

Už během prvního roku války se Ukrajina – v návaznosti na západní dodávky – začala bavit s celou řadou zahraničních zbrojovek. Ty tehdy nicméně váhaly, zda přesunou svou výrobu do země čelící invazi.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení