• Analýzy
  • Klub
  • 24. června 2023

Kreml se ještě ráno pokoušel dohodnout s Prigožinem: Jak vypadalo politické zákulisí pokusu o převrat

Jevgennij Prigožin v čele Wagnerovců / Foto: Konkord Group /
Jevgennij Prigožin v čele Wagnerovců / Foto: Konkord Group /
Autor
Meduza
Už dva týdny kolem Jevgenije Prigožina narůstalo napětí. Dalo se očekávat, že k něčemu dojde. Variantu, že by se šéf žoldáků pokusil o převrat, v Kremlu ale nikdo nebral vážně. Vladimir Putin zároveň nedostával informace o tom, že s Prigožinem něco není v pořádku. Kdyby mu někdo řekl, že existuje problém, musel by ho totiž následně vyřešit.

Ruská prezidentská administrativa se obává, že žoldnéři Jevgenije Prigožina mohou být za několik hodin u Moskvy a že v blízkosti hlavního města vypuknou boje. Meduze to sdělily dva zdroje blízké Kremlu.


Podle nich prezidentská administrativa včera nevyloučila, že "Prigožin blafuje" a snaží se "vyjednat něco pro sebe". Poté, co Vagnerovi 24. června ráno převzali kontrolu nad Rostovem na Donu, však "začalo být jasné, že jde o vážnou věc".

Podle zdrojů Meduzy ještě v sobotu ráno nejvyšší představitelé země doufali, že situaci vyřeší "víceméně mírovou cestou". Říkají, že brzy ráno Alexandr Charičev, blízký spolupracovník Sergeje Kirijenka, šéfa kremelského politického bloku, a Andrej Jarin, šéf prezidentské administrativy pro vnitřní politiku, obvolávali ruské gubernátory a prorežimní politiky - a žádali je, aby se k Prigožinovi vyjadřovali "jemně a bez rozčilování".

Čtěte také: „Obsluhoval jsem vládce Kremlu.“ Cesta nadwagnerovce Prigožina od hromad párků k hromadám mrtvol

Jen o hodinu a půl později se "doporučení" změnila: šéfům regionů a politikům bylo řečeno, aby Prigožina označili za "zrádce" (stalo se tak ještě předtím, než se k událostem kolem Prigožina vyjádřil sám Putin). Tuto informaci Meduze potvrdil i jeden ze spolupracovníků ve vedení jedné z parlamentních stran.

Co přesně se za tu hodinu a půl stalo, není známo. Zdroje Meduzy naznačily, že v té době probíhala neveřejná jednání mezi nejvyššími představiteli země a Prigožinem: "Zřejmě z toho nic nevyplynulo. Zda se jich účastnil i Putin, není jasné. Kolem desáté hodiny dopoledne moskevského času prezident vystoupil v televizním projevu, v němž Prigožina obvinil ze "zrady" - čímž zcela vyloučil možnost mírového řešení situace.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení